Eyvah yine sevgililer günü geldi!

Sevgililer gününün kadınlar üzerindeki etkileri nelerdir?

Özellikle bir beraberliği olmayan kadınlar erkeklere nazaran daha hassas oldukları bu dönemde depresyona girmeye daha meyillidirler. Sevgililer günü , aslında sizi düşünen , sizi mutlu etmek için çabalayan, sizi anlayan bir kişinin olmadığını kısacası yalnız olduğunuzu hatırlatır. Yandaki komşunuza yada işyerinizde yan masada oturan kız arkadaşınıza gelen çiçek buketi, mağazaların camekanlarını süsleyen  sevgililer gününe dair kampanyalar, televizyonda sürekli gözünüze sokulan pırlanta  reklamları, kırmızı balonlar, çiçekler, böcekler…Sıkıcı, öfke uyandırıcı, kıskançlık yaratan bu dönem  canınızı çok acıtır. SEN YALNIZSIN. KİMSE SENİ SEVMİYOR. KİMSE SANA DEĞER VERMİYOR diye haykırır her şey… Bu ortamlardan kaçmak ve hatta evden dahi çıkmamak vereceğiniz tepkiler arasındadır.

Sevgililer gününün kutlanması aşkın yada gerçek sevginin  simgesi midir?

Elbette hayır. Belki de bu aşk dolu günü her gün birbirlerine çok ta sevgiyle yaklaşmayan pek çok çiftin de kutladığına dikkat çekmek isterim. Yani o gün sadece o gün alınan çiçek ve hediyelerle aslında neyi değiştirebilir ki. Diğer taraftan birbirlerini sevenler o gün olmasa da birbirlerini sevmeye devam edeceklerdir. Yani sevgililer günü sevenlerin daha çok sevmesini sağlamaz. Ama ya sevmeyen ve sevilmeyenler ve bunu önemseyenler için asıl onlar için çok zorlayıcı bir gündür.

Sevgililer günü sadece yalnız olanları mı mutsuz edebilir?

Burada  fiziki bir yalnızlıktan değil ama ruhen yalnız hissetmekten de bahsetmek doğru olacaktır. Bir eş yada bir sevgili o yalnızlığı dolduramaz ve hiçbir hediye bu duyguyu yok edemez. Yalnız olmadıkları halde yani bir ilişkileri olduğu halde hatırlanmayanlar da mevcuttur. Arkadaşı Ayşe’nin eşi büyük bir çiçek buketi gönderip aşkını dile getirirken, kendi eşi o günü hatırlamamıştır bile.  Diğer taraftan birde mutlu edilemeyenler vardır. Sevgilisinin aldığı hediye diğer arkadaşlarınınkilerin yanında çok basit ve değersiz kalmıştır. Sevgililer Günü ilişkilerin sorgulanmasına, mutluluk verecekken mutsuzluğa yol açabilir. Hiçbir hediye sevgiyi ispat edemez. Elbette zaman zaman sevdiklerimizi sevindirmek, onları mutlu etmek adına verilen her hediye kutsaldır.

Sevgililer Günü Sadece Tüketime Yöneliktir

Sevgi sadece bir kadına yada erkeğe duyulanın ötesindedir. Bizi manevi olarak saran her şey  sevgiye tabidir. Sevgi satın alınabilecek kadar ucuz ve basit değildir. Daha komplike ve sağlamdır. Her varlığa duyulan ve paylaşıldıkça artan bir deryadır.

Sevgi çok daha yüce bir şekilde ifade edildiğinde gerçektir.  İhtiyaç anlarında, hastalıkta ve sağlıkta, iyi günde ve kötü günde,  emek vererek, adanarak, paylaşarak , saygı ve hoşgörüyle besleyerek verebiliyorsanız gerçek sevgidir. Ve onun özel bir güne ihtiyacı yoktur. Her gün , her saat, yaşanılan her dakika ve alınan her nefeste hissedilebilir ve hissettirilebilir. Ama siz onu yani sevgiyi sadece bir güne yada bir çiçeğe yada sadece bir hediyeye sığdırmaya çalışırsanız eğer bu çok fakir ve sığ kalacaktır. Yani sevginizin, sevdiğinizin kıymetini iyi bilin, onu maddeyle tüketmeyin ve tüketilmesine de izin vermeyin!