Aile Terapisi Nedir?

Değişen ve gelişen dünya şartları kişilerin bireysel ve toplumsal yaşamını da doğal olarak etkiliyor. Son yıllarda pek çok kişinin evliliğinde sorun yaşadığı biliniyor. Her ne kadar bu sorunların temelinde zaman ayırmama ve ekonomi gibi herkes için geçerli olan nedenler bulunsa da sorunların temeline inildiğinde daha farklı şeylerde ortaya çıkıyor.

Bu nedenle aile terapisi almak isteyen kişilerin sayısı da her geçen gün daha da artıyor. Aile terapisinin günümüzde bu denli tercih edilmesinin pek çok nedeni bulunuyor. Ancak terapiye gelen kişiler bu süreçten sonra aile yaşamlarına daha farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor.

Tüm dünyada yıllardır yapılan terapilerin ülkemizde de kısa sürede çok fazla kişiye ulaşması oldukça mutluluk verici oluyor.

Aile Terapisi Nasıl Yapılır?

Aile terapisi alanında olan ihtiyacın artması bu terapileri yapabilecek eğitime ve niteliğe sahip olan aile terapisti ihtiyacını da gözler önüne seriyor. Aile terapileri mutlaka aile terapistlerinin gözetimde yapılması gereken terapi uygulamalarıdır.

Psikoloji ve sosyoloji bilimlerinin kullanıldığı bu terapilerde çiftlerin her ikisiyle de önce birlikte daha sonra da ayrı ayrı terapiler yapılır. Eğer bu terapilere çocukların da dahil olması gerekirse bir çocuk ve ergen terapistinden de destek alınabiliyor.

Aile Terapisi Nedir?

Aile terapisi daha çok ayrılma aşamasında olan çiftlerin tercih ettiği bir terapi şekli olarak kabul ediliyor. Ancak aile terapisine farklı durumlarda olan ve danışmanlık ya da terapi hizmeti almak isteyen pek çok çift bulunuyor. Aile terapisinin asıl amacı çiftlerin bireysel ve bütünsel olarak evliliklerine ve birlikteliklerine yaklaşımlarındaki sorunları görmek ve çözmek oluyor.

Aile Terapisi Süreci Nasıl İşler?

Her terapi sürecinde olduğu gibi aile terapisi süreci de tamamen çiftlerin psikolojik durumlarına göre farklılık gösteriyor. Bu nedenle net bir süre verilmiyor. Ancak 2 kişi terapi hizmeti aldığı için süreç bireysellikten bütünselliğe doğru işliyor

Aile Terapisi Ne İşe Yarar?

Aile terapistlerine evliliklere olan olumlu etkileri günümüzde daha iyi biliniyor. Hatta bu terapi desteğinin devamlı olarak alınması gerektiği de belirtiliyor.

Aile terapisinin etkileri şunlardır:

  • Evliliğe saygı ve değer katar
  • Ruhsal ve fiziksel değişim sağlar
  • Sorunların temeline inilir
  • Sorunlara çözüm bulunmasını sağlar
  • Evliliklere değer katar

Tüm bu maddelerde yer alanları aile terapisi tedavi etkileri olarak görmeniz için bu terapilere katılmanız gerekli oluyor.