Aile Terapisi İstanbul Anadolu Yakası Uzman Psikolog Ayşe Yanık

 AİLE TERAPİSİ

Aile terapisinde danışan/danışanlar terapistle bire bir görüşme gerçekleştirir. Bu, danışan ve terapistin beraber çözebileceği problemler için başvurulan temel yöntemlerden biridir.

Aile Terapisi Ataşehir Çift Evlilik Psikolog Ayşe Yanık

Aile Terapisi Nedir?

Aile Terapisi, aile üyeleri arasındaki anlaşmazlıkların, çatışmaların bir uzman gözetiminde çözümlendiği bir süreçtir. Terapi, problemlere aile üyelerinin bireysel problemleri olarak değil, sistemin problemi olarak bakar. Tedavide ailenin tek üyesi irdelense de tedavinin odak noktası aile sistemidir. Uzman aile terapistlerimiz ile mutlu bir birliktelik sizleri beklemektedir.

Çift terapilerinde ise odak nokta, bireysel ihtiyaçlar, ilişkinin ihtiyaçları ve problemleridir. Buna ek olarak, çift ve aile terapilerinde ailenin ve çiftin birlikte katılımı büyük bir çeşitlilik ve ortak amaç doğrultusunda bir havuz oluştursa da unutulmamalıdır ki, bireysel katılımlar da terapi sırasında terapistin doğru yaklaşımı ve bakış açısı ile mümkündür. Örneğin, tedavide ailenin tek bir üyesine odaklanılsa da, terapinin odak noktası aile sistemidir. Sonuç olarak, terapi, bakış açılarını ortak bir paydada buluşturacak bir yöntem uygulanır.

Birey genel yaşantısı içinde saf birey olmaktan çıkar ve doğduğu andan itibaren başta annesi ile kurulan ilişkisi ileride çok yönlü bir hale gelir. Birey olarak bizler hem çevremizi etkileyen hem de etkilenen varlıklarınızdır ve dışarı çıktığımız andan itibaren sözel olmasa da birçok insan ile çoktan iletişim haline geçmişizdir bile. Sözel ya da sözel olmayan bu iletişim beraberinde çeşitli paylaşımları ve etkileşimleri de beraberinde getirir. Stres, kaygı, depresyon, yas gibi belli başlı problemler kişinin bir etkileşiminden doğan sorunlardır. Bu nedenle, çift ve aile terapisi her soruna çözüm olur. İstanbul Ataşehir Aile Terapisi İstanbul Anadolu Yakası Uzman Psikolog Ayşe Yanık.

Aile Terapisti İstanbul Tel: 0 532 360 30 30