Aile Terapisti İstanbul Tavsiye

Aile terapisi çift terapisi olarak da adlandırılan, tarafların kendilerini ve partnerlerini daha iyi tanıması ve sağlıklı bir ilişki yürütebilmesi amacıyla yapılan tedavilerdir. Bazen bitmiş bir ilişki terapi ile kurtarılarak sağlıklı şekilde devamı sağlanır. Bazen de taraflar için ilişki gerçekten bitmiştir ancak terapi sayesinde sağlıklı şekilde ayrılma sağlanır.

Aile terapisi genellikle çiftler için alınmakla beraber çocukların da dahil edildiği terapiler olabilir.

Hangi Durumlarda Aile Terapisi Gerekir?

Her ilişkinin kendi içindeki dinamiklerine ve tarafların ihtiyaçlarına göre terapi alınması gereken konular değişebilir.

Aile terapisi için en çok terapistlere gelinen sebepler şunlardır:

  • Aile fertlerinden birinin alkol, kumar ya da madde kullanımı gibi alışkanlıkları
  • Aile fertlerinden birinin psikolojik nedenlere yeme bozukluğu yaşaması
  • Küçük yaştaki ya da ergenlik dönemindeki çocukların davranış bozuklukları, okulda ve sosyal ortamlarda yaşadığı problemler
  • Şiddet, ihmal, istismar ve benzeri problemlerin yaşanması, duygusal travmalar
  • Eşlerin ayrılık ya da boşanma noktasına gelmesi
  • İletişim problemlerinin yaşanması
  • Kötüye giden bir ilişkinin kurtarılması isteği
  • Ayrılık dönemini tarafların ve çocukların sağlıklı şekilde geçirmesi isteği

Bu örnekler çoğaltılabilir. Esas olan aile içi ilişkilerin bireylerin psikolojisine olumsuz etkilerinden korunması ve sağlıklı ilişkiler yürütülmesidir.

Aile Terapisti Ne Yapar?

Aile terapistlerinin görevleri arasında kişilerin aile içinde yaşadığı birtakım sıkıntılı süreçleri psikolojik yönden değerlendirerek çatışmaların çözülmesine yardımcı olmak bulunur. Tüm aile üyelerinin bu süreçleri sağlıklı bir şekilde geçirmelerini sağlamak, gelişim ve dönüşüm göstermeleri için psikoterapi uygulamak da terapistlerin işidir.

Bireyler terapi yoluyla kişiliklerini değiştirmez. Ancak kendi kişilik özelliklerinin aile ilişkilerine etkisini fark ettiklerinde terapinin en önemli amaçlarından birine ulaşılmış olur.

Aile Terapisi ile Çatışmalar Son Bulur mu?

Aslında aile terapisinin amacı çatışmaların sonlandırılması değildir. Sağlıklı bir ilişkide çatışmalar muhakkak yaşanacaktır. Çatışmaları bireysel ve aile olarak bir gelişim fırsatı olarak değerlendirmek gerekir. Aile terapileri bu konuda fayda sağlar.

İstanbul Aile Terapisi İmkanları

Aile terapisi birçok incelikleri bulunan bir terapi alanıdır. Yeterli eğitime ve tecrübeye sahip olmayan kişiler tarafından yapıldığında faydadan çok zarar görülebilir. Dolayısıyla bilgi ve birikiminden emin olunan terapistlerle çalışmak gerekir.