Anadolu Yakası Çift Terapisi

Evlilik sonrasında, çiftler arasında birçok nedenden dolayı sorunlar yaşanmaya başlamaktadır. Çift terapisi, eşler arasındaki çıkmazların ortadan kaldırılması için ortak anlayışın geliştirilmesini ve eşler arası iletişimin kurulmasını sağlayan bir terapi türüdür. Anadolu yakası çift terapisi uygulamaları ile çok sayıda çift aralarındaki fikir çatışmalarını çözmüş ve mutlu aile yaşantısını yakalamıştır.

Çift Terapisinde Neler Yapılır?

Çift terapisinde, çiftler ile tek tek ya da birlikte görüşmeler yapılarak sorunlar çözülmeye çalışılır. Diğer bir adı evlilik terapisidir ve birçok kişi bu isimi kullanmaktadır. Çift terapisi esnasında çiftlerle birlikte görüşme yapılarak birçok konuda ortak kararlar alınması sağlanır.

Konuşulan konu başlıkları genelde şunlardır;

  • Çiftler arası iletişim,
  • İnanç değerleri,
  • Evlilik rolleri,
  • Sevginin geliştirilmesi,
  • Çocuk planları,
  • Öfke ile başa çıkma,

Sorunun türüne göre terapist tarafından konuşulacak konu başlıkları belirlenir ve ortak kararlar alınmaya çalışılır.

Çift Terapisi Ne İşe Yarar?

İlişki, evlilik ya da çift terapisinin amacı, çiftler arasındaki uyum bozucu davranışların tespit edilmesi ve bu davranışların nasıl değiştirileceğinin belirlenmesidir. Çift terapisi her zaman işe yarar ve çiftlerin kendi hatalarını daha iyi görmelerini sağlar. Terapide, çiftlerin her ikisi de sorunun çözümü için gayret gösterdiğinde başarı oranı daha yüksek olacaktır.

Çift Terapisi Seans Süreleri

Çift terapilerinde istenilen sonucun elde edilebilmesi için ortalama 8 – 12 seans devam edilmesi gerekir. Her seans yaklaşık 60 dakika sürmektedir. Çiftler isterlerse seans hizmetlerini ayrı ayrı alabiliyor. Ücretlendirmeler seans başı olarak hesaplanmaktadır. Çiftlerin yaklaşımları ve ortak kararları uygulama durumlarına göre terapi süresi 6 ay ile 12 ay arasında sürebiliyor.

Çift Terapisinden Kimler Faydalanabilir?

Çiftler arasında yaşanılan bazı olumsuzluklar evliliğin bitirilmesine kadar gidebiliyor. Birbirlerini seven ancak aralarındaki sorunları çözmekte yetersiz kalanlar, çift terapisi alarak sorunları en sağlıklı şekilde çözebiliyorlar.

Çift terapisinde, tüm çiftler şu alanlarda faydalanabiliyor. Evlilik ilişkileri, ekonomik problemler, çocuk yapma ve çocuk ergenlik dönemleri, lezbiyen/gay çift problemleri, kaygı bozukluğu ve depresyon gibi tüm sorunlar. Birlikte yaşayan çiftler, aldıkları terapi sayesinde sorunlara ortak çözümler bulmaya çalışacaktır.