Çocuğun Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Tedavi Edilir?

Okul Fobisi Olmasın. Dikkat !
Çocukların okula gitmeye karşı direnç göstermesi hayli sık karşılaşılan durumlardan biridir. Ancak bu direnci iyi gözlemlemek gerekir. Zira sıradan bir “gitmek istememe” durumu gizli bir “okul fobisi”nin göstergesi olabilir.

Peki okul korkusu veya diğer bir adıyla okul fobisi nedir? Okul fobisi güçlü bir endişe sebebiyle çocuğun okula gitmeyi reddetmesi veya okula giderken isteksizlik göstermesidir. 5-8 yaş arası çocuklarda sık görülen bu durum 11-14 yaş arası çocuklarda da görülmektedir. Çocukta okul fobisi olup olmadığını anlamak için şunlara dikkat edebilirsiniz.

1- Okula gitmeden önce evden çıkmamak için yalvarma, anlamsız şikayetlerde bulunma, ebeveyn ile kapışma, her türlü uyarıya rağmen okula gitmeyi reddetme. Ancak bu noktada her şikayet veya itiraz davranışı okul fobisi olarak değerlendirilmemeli, çocuk dikkatlice dinlenmeli ve şikayetlerinin doğruluğu araştırılmalıdır.

2- Okula gtmek için evden ayrılma vakti geldiğinde çocukta duygu değişimlerinin gözlemlenmesi, yarı yoldan geri dönme veya ebeveynin çocuğu okula bıraktığı esnada ayrılığın dramatik bir tabloya dönüşmesi. Elbette ayrılık çocuk için kolay olmayacaktır ancak bunun sıklıkla tekrarlanması okul fobisi belirtisi olabilir.

3- Okul fobi korkusu  yaşayan çocukların yaşıtlarına oranla eşit veya daha yüksek zeka seviyesine sahip oldukları gözlemlenmiştir. Bu da okuldan uzak kalmak için yaşıtlarından daha kıvrak çözümler bulabilemelerini açıklar niteliktedir.

4- Yaşı büyük olan çocuklarda sosyal aktivitelerden uzaklaşma, eve kapanma ve anneye yapışarak onu kontrol altında tutma gibi eylemler sergileyebilir. Bu duruma müdahele edilmediği takdirde depresyon başta olmak üzere çeşitli psikotik rahatsızlıklar görülebilir.

5- İştahsızlık, bulantı, kusma, baş ağrısı, bayılma, karın ağrısı, halsizlik, ishal ve çeşitli vücut ağrıları gibi semptomlar çocuk okula gitmeden önce veya okul saatleri esnasında görülebilir. Okul fobisi durumunda bu tür rahatsızlıklar eve geldikden kısa bir süre içerisinde son bulur.

Çocuğun Okul Korkusuna  Çözümler +90 216 548 11 12

Okul fobisi çocuk tarafından açık bir şekilde ifade edilmez. Daha çok sert veya sinirli bir öğretmen, kabadayı bir sınıf arkadaşı korkusu, sınavda başarısız olma kaygısı, arkadaşları tarafında kabul görmeme gibi sebepler arkasına gizlenir. Çocuğun söylediği tüm bu ifadeler ciddiye alınmalı ve çocuğun söylemlerinden bağımsız olarak kontrol edilmelidir. Ancak ifadesi her ne olursa olsun okul korkusunun arkasında çocuğun duygusal olarak yakın hissettiği kişilerden (ebeveyn, kardeş vs.) ayrılma anksiyetesi yer almaktadır.

Peki çocuğun okul korkusu nasıl yenilir? Öncelikle çocuğun şikayetlerini dinlemek ve ona değer verdiğini göstermek ebeveynin öncelikli görevidir. Eğer belirtiler okul fobisini işaret ediyorsa konu psikolojik bir rahatsızlığa dönüşmüştür ve profesyonel destek almak en doğru karar olacaktır. Çocuk psikologu okul fobisi tedavisi için gerekli olan duygusal zemini onarabilecek en ideal kişidir.