Çocuk Psikoloğu İstanbul

Çocukluk döneminde ortaya çıkan bazı psikolojik sorunların tanı ve tedavisi için teşhis önemlidir. Psikolojik destek alınarak çözülebilecek birçok çocuk psikolojik rahatsızlıklar bulunur. Bu rahatsızlıklara ek olarak daha farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Böylesi durumlarda öncelikle çocuğun yaşadığı sorunlar hastanın ağzından dinlenir ve duygularında yarattığı tahribat tespit edilir.

Çocuk Psikoloğu Ne Yapar?

Çocuk psikoloğu bazı çocuk ve ergenlik dönemi rahatsızlıklarına yönelerek, sorunun kaynağını tespit eder. Çocuğun yaşadığı sorunların neden kaynaklandığı, yarattığı travmaları ve aşamaları bazı testlerle ortaya çıkarmaya çalışır. Farklı terapi yöntemleriyle çocukta oluşan rahatsızlıkların öncelikle ilerlemesinin önüne geçilir.

Çocuk Psikolojik Rahatsızlıkları Nelerdir?

Çocuk psikolojik rahatsızlıkları yaşa göre farklılık gösterebilir. Çocuk ve ergenlik döneminde çocukların yaşadığı farklı sorunlar olabilir. Bu sorunların çevresel faktörlerden kaynaklı olması ya da aileden kaynaklı olması mümkündür.

Çocuk psikolojik rahatsızlıkları;

  • Çocuk travmaları
  • Ergenlik dönemi kimlik çatışması
  • Aile içi şiddet
  • Akran zorbalığı
  • Dikkat eksikliği
  • Odaklanma sorunları
  • Davranış bozukluğu
  • Şiddet eylemi

Bunun gibi birçok rahatsızlıkların önüne geçmek adına tedavinin yapılması zorunludur. Psikolog desteği ile aşılabilen bu sorunların tedavisi olmadığında ileri boyutta sorunları beraberinde getirebilir.

Çocuk Psikoloji Terapisi

Çocuklarda görülen psikolojik sorunlarda bazı terapi yöntemleri kullanılır. Bu terapilerin ebeveynlere de yapılması muhtemeldir. Çocuğun aile içinde yaşadığı sorunlar nedeni ile psikolojik sorunlar yaşaması aile bireylerinin de bu anlamda destek almasını gerektirir.

Çocuklarda Korku

Çocuklarda en fazla görülen psikolojik sorunlar arasında korkular vardır. Bu korkuların ileri boyutta olması, sosyal yaşamı tamamen imkânsız kılar. Çocukluk döneminde yaşanan bu sorun diğer çocuklar tarafından fark edildiğinde kullanılabilir ve çocuğun eğitim hayatı tamamen etkiler. Fobi adı verilen farklı korku türleri vardır. Bu fobilerin ortaya çıkış kaynağı araştırılır ve önüne geçilerek korku derecesinin azalması hedeflenir. Çocukluk döneminin en zor atlatılan psikolojik sorunları arasında olsa da terapi desteği ile kısa sürede çözüme ulaşılır. Çocukların fobi konusunda tedavi olmaması ergenlik, yetişkinlik dönemini de etkiler. Üzerine gidilen korkular, beraberinde farklı korku türlerini de getirebilir. Çocuk terapileri bu anlamda faydalıdır.