Çocuk Psikoloğu Nedir?

Çocuk ve ergen psikolojisi üzerine eğitim alan kişilere çocuk psikoloğu denir. Çocuklar küçük yaşta ciddi anlamda sorun yaşadığı zaman genellikle çocuk psikoloğuna başvurmak gerekir. Bazı durumlar da aileler sorunları kendi çözmeye çalışır. Ancak bu durum çocuklar açısından ciddi anlamda ileri seviyeye taşınır. Bu nedenle çocuğunuz da psikolojik anlamda bir sorun meydana geldiği zaman mutlaka çocuk psikoloğu danışmanlarından destek almak gerekir.

Çocuk Psikoloğu Ne İş Yapar?

Çocuk psikiyatristine başvuracağınız zaman istediğiniz süre de gitmeniz mümkün. Çocuğunuzun daha iyi bir ruh haline sahip olması bu anlamda önemlidir. Bu nedenle çocuk psikoloğuna başvurmak önemlidir.

  • Çocuklar da meydana gelen ruhsal ve bilişsel bozuklukların hepsi çocuk psikoloğu tarafından bakılır.
  • Çocuklarda meydana gelen ruhsal bozukluk durumunda aileye destek verir.
  • Çocuklar herhangi bir sorunla karşılaştığı zaman korumak amaçlı bile olsa destek alınabilir.
  • Çocuklar da yer alan ruhsal sorunları kısa süre de tespit eder.
  • Aileye gerekli olan yönlendirmeyi de yapar.

Çocuk psikoloğu bu anlamda oldukça önemlidir.

Çocuk Psikoloğuna Hangi Durumlarda Gitmek Gerekir?

Genellikle birçok aile de zaman zaman ciddi anlamda sorunlar yaşanır ve bu sorunlardan en çok etkilenen de çocuklar olur. Çocuklar daha büyümeye başladığı zaman bu gibi sorunlar da baş gösterir. Daha fazla ciddi sorunlarla karşılaşmamak için çocukları uzman kişilere göstermek gerekir. Böylelikle daha hızlı bir şekilde sorunlar da çözülmüş olur. Bu nedenle çocuklarınızda ciddi anlamda bir ruhsal bir problemin olduğuna farkına vardıysanız mutlaka uzman birisine başvurmak gerekir.

Çocuk Psikoloğu Hangi Hastalara Bakar?

Çocuk psikoloğunun baktığı belli başlı bazı hastalıklar bulunur. Kişilik sorunları, ruhsal bozukluk, obezite, depresyon, intihar düşünceleri bu anlamda ön plana çıkar. Bu gibi rahatsızlıkların daha ileriye taşınmaması için destek almak oldukça faydalıdır.

Çocuk Psikoloğu Kaç Yaş Aralığına Bakar?

Çocuk Psikoloğu görevine bakan kişiler genellikle 0-18 yaş aralığına bakar. Bu yaş aralığında olan ve sorun yaşayan birçok çocuk ve ergen Psikoloğa giderek tedavi olabilir. Genellikle belli seanslar yer alır. Bu seansları aksatmadan tedaviye gitmek önemlidir.