Çocuk Terapisi ve Önemi

Çocuk Terapisi ve Önemi

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da bazı ruhsal zorluklar yaşandığında psikoterapi desteği gerekli olabilmektedir. Dünyayı algılama biçimi açısından çocuklar ile yetişkinler arasında ciddi farklar vardır. Bu sebeple de bazı olumsuz durumlar karşısında çocukların alacakları psikolojik destek yetişkinlerden farklı olmalıdır. Çocuklar için psikolojik destek veren çocuk psikoloğu da bu farklılığa hakimdir ve çocuk terapisi için yetkili kişilerdir.

Çocuk Terapisi

Faydalı bir terapide, danışan ve terapistin doğru ve etkili iletişim kurabilmeleri önemlidir. Çocuk psikoloğu da aldığı eğitim ve mesleki kabiliyet çerçevesinde çocuklarla çok daha iyi iletişim kurabilmektedir. Çocuklarla iletişim kurmanın çeşitli metodları olduğu gibi çocuk terapisi seanslarında yetişkinlerden çok daha sıra dışı yöntemler de kullanılabilmektedir. Örneğin çocukların sözel alanı henüz tam gelişmemiş olduğundan bazı şeyleri ifade etmekte zorlanabilirler. Bazı sıkıntılarını sözel olarak ifade etmektense imgelerle, oyunlarla veya hayali senaryolarla aktarma eğilimi gösterirler. Yetişkinlerin başvurmadığı bu ifade şekilleri çocuk psikolojisi için kimi zaman tek ifade biçimi olabilmektedir. Bu sebeple de çocuk psikoloğu bu anlatım biçimine hakim olmalı ve çocuğun ifade etmek istediğini çabuk anlamalıdır.Çocuk Terapisi Pedagog isanbul ataşehir tedavisi

Çocuk psikolojisi yetişkin içsel mekanizmalardan farklı çalışmaktadır. Yetişkinlere göre nispeten basit ve önemsiz gibi görünen konular çocuklar için dehşet verici, bunaltıcı veya içinden çıkılamayacak kadar karmaşık olabilmektedir. Gerekli destek ve yeterli açıklama bulamayan çocuklarda çeşitli sorunlar da gözlemlenebilir. Tamamı giderilebilir ve tedavi edilebilir olan bu sorunların bazıları kabus görme, yeme ve uyku bozuklukları, hiperaktivite, dikkat ve odaklanma eksikliği, çevre ile ilgili uyum ve davranış sorunları, ebeveynle çatışma ve konuşma bozukluklarıdır. Bunların yanı sıra gelişim gecikmelerine sebep olan bazı olumsuz durumlar da çeşitli fiziki ertelenmeleri ve yetersizlikleri beraberinde getirebilir. Tüm bu sorunlar ilerleyen yıllarda sınav kaygısı, sosyal uyum problemleri, ilişki problemleri gibi psikolojik sorunlara yol açabileceği gibi bir çocuk psikoloğu tarafından müdahele edilmediği takdirde çok daha ciddi sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

Çocuk Terapisi için iletişim
Ofis : +90-216 548 11 12 Cep : +90-532 360 30 30

Çocuk terapisti yetişkin terapi seanslarından farklı olarak çocuğun sorununu anlamak için öncelikle çocuğun güvenini kazanmalıdır. Çocuk terapisi için en önemli noktalardan biri olan güven kazanma sonrası çocuk çeşitli şekillerde kendini ifade edebilecek seviyeye adım adım yaklaşabilir. Yetişkin terapilerinden temel farkı da iyileşme sürecinin çok daha gözle görülebilir bir seyirde olmasıdır.

Eğer çocuğunuzda bir takım problemler gözlemliyorsanız bir çocuk terapisti ile görüşmenizde fayda vardır. Çocuk psikoloğu, çocuğunuzun ilerde yaşaması muhtemel psikolojik sorunları başlamadan bitirebilir ve daha da önemlisi çok erken yaşlarda daha mutlu bir hayatın ilk adımlarını çocuğunuza öğretebilir.