Ergen Terapisi Nedir

Kişiliğin oluşmasında çocukluktan sonra en önemli dönem ergenliktir. Ergenlik, insan ruhuna yoğun fırtınaların eşlik ettiği bir dönemdir. Bu döneme fizyolojik, psikolojik, fiziksel değişimler, duygusal iniş çıkışlar eşlik eder. Ancak ergenlik dönemini tanımlayan asıl sorun kimlik edinme krizidir. Ergen, temelde bir kimlik arayışındadır.

Farklı bir bakış açısıyla ergen, çocukluğundan kovulmuş, yetişkinliğe ulaşmak için ise henüz uzun bir yolu olan bireydir. Bu arada kalmışlık da doğal olarak lişiyi kimlik arayışına iter. Aileler için bu kimlik edinme krizi, başa çıkılması fazlasıyla zor bir sürece dönüşebilir.

Ergen Terapisi Ataşehir

Ergenlik döneminde aile ile yaşanan çatışmalar olması gerekendir. Yani hiçbir ergenlik sakince veya çatışma olmaksızın yaşanamaz. Bu çalkantılı dönemde anlayış ve şefkati kaybetmeyen, kapsayıcı bir aile bu dönemin daha kolay atlatılmasını sağlar. Ancak bu kimlik arayışı doğal olarak risk faktörlerini de beraberinde getirir. Risk faktörlerinin başında ergen kişinin insan ilişkileri ağı gelir. Zira bu dönemin bir diğer temel özelliği arkadaş grubunun ailenin önüne geçmesidir.

En önemli arayış ise bir aidiyet duygusu yaratabilmektir. Ait olduğu grubun kimliğini taşımak adına çeşitli girişimler gözlemlenebilir. Yine bu arayış tehlikeli bir arkadaş grubu, madde kullanımı veya kötü alışkanlıklar ile sonuçlanabilir.

Bir diğer yandan ergen için cinsel kimliğin keşfi söz konusudur. Cinsel dürtüler artış gösterir ve aynı zamanda merak uyandırır. Bedenin fiziksel hazırlığı ruhsal olarak hazır olmak anlamına gelmez. Bu noktada hatırlamamız gereken sosyal medya ve internet aracılığıyla cinselliğin olabildiğince gözler önünde yaşanmasıdır. Üstelik burada gösterilenlerin herhangi bir “doğru” veya “etik” kriter gözetmeksizin denetimsizce yayınlanmasıdır. Ergenlere bu dönemde cinselliğin doğru tanımını yapmak ruhsal olarak hazır olmadıları travmatik süreçlere yol açacak eylemlerden onları korur.

Ergen Terapisi aile için hayat kurtarıcı olabilir.

Ergenler ile aile içi çatışmalar bazen içinden çıkılamayacak noktalara da gelebilmektedir. Ebeveynlerin sabrı ve enerjisi tükenebilir. Ergenin çatışmaları çok üst düzeylere çıkabilir. Bu tür durumlarda profesyonel destek almak hayati önem taşır. Ergen terapisi ergenin sorularına cevap olabilecek desteği sağlar. Dışarıdan gelen bu tür profesyonel destek ile ergen hem tehlikeli çevreden korunmuş olur hem de ileriye yönelik çok daha sağlam bir zeminde yetişkinliğe ilerler.

Ergen Terapisi iletişim