Evlilik Terapisi Evliliğinizi Kurtarıyor

Evlilik terapisi; çiftlerin aralarındaki incelmiş bağı güçlendirmek ya da daha ortaya çıkmamış fakat yaşanabilitesi yüksek riskteki olumsuzlukların farkında olup erken zamanda önlem almak istemesi konusunda, her iki tarafın da gönüllü olarak katıldığı profesyonel terapi seanslarıdır.

Bir kadın ve erkeğin arasındaki evlilik süreci, hayatın akışına göre dümdüz bir çizgide değil inişli çıkışlı olarak devam edebilir. Her iki tarafın da yaşamı için çok önemli bir karar olan evlilik kurumunda, hayatın ilerleyen dönemlerinde bizleri nelerin bekleyeceğinin bir garantisi olmadığından kadının da erkeğin de evlenirken ettiği yeminde olduğu gibi iyi günde ve kötü günde birbirlerinin yanında olmaları ve sorunlarını bir şekilde çözmeye çalışmaları gerekmektedir.

Evlilik hayatında ortaya çıkan problemler, çoğu zaman sadece tarafların arasında yaşanan bir husus olarak kalmaz. Eğer varsa kişilerin çocukları, aileleri, iş arkadaşları, yakın çevreleri de bu huzursuzluk ve hoşnutsuzluktan nasibini alır. Çünkü hayatın bu alanında yaşanan mutsuzluk ve gerginlik, her iki tarafın da hayatın çok büyük bir bölümünü kaplayan bir müessese olduğu için bu alanda çözülemeyen problemler belki iş hayatına belki de akrabalarla olan iletişime yansıyacaktır.

Evliliklerde Sorunların Göz Ardı Edilmesi En Büyük Problem

Yapılan evlilik terapisi seansı içerisinde, genelde uzmanların en sık karşılaştığı problemlerden biri tarafların sıkıntının farkında olmasına rağmen müdahale etmekte çok geç kalmasıdır. Çünkü her insanın karakteristik yapısı farklı olduğu için, herkes sorunların üzerine gidip bunu yüz yüze tansiyonu yükseltmeden konuşabilme kabiliyetine sahip değildir.

Ancak bu noktada olayların göz ardı edilmesi kaçınılması gereken en büyük problemdir. Bireylerin kendilerine olan öz saygıları için de, birbirlerine duydukları sevgi ve saygı için de her daim çözüm odaklı olmaları; eğer evlilik hayatlarında kendilerini rahatsız hissediyorlarsa mutlaka bunu partnerleriyle paylaşmaları gerekir. Çünkü ancak bu şekilde davranılırsa evlilik hayatında uzun süreli mutluluk ve huzur yakalanabilir.

Evlilik Terapisine Neden İhtiyaç Duyulur?

Bir evlilik kurumu içerisinde eğer tavırlar tarafları memnun etmiyorsa, aradaki tutku ve heyecan yitirilmiş ise, iletişim olarak neredeyse sıfırı tüketecek noktaya gelindiyse ve cinsel yaşamın da sonlandığı durumlar var ise mutlaka ve mutlaka bir evlilik terapisti uzmanından yardım alınması durumu değerlendirilmelidir.

Aynı zamanda tarafların sadece birbirlerine karşı olan eksiklikleri değil, bireysel olarak kendi yanlışlarından da vazgeçemeyecekleri durumlar evliliği bitme aşamasına getirebilmektedir. Örnek verilecek olursa; alkol kullanımı, yeme konusunda yaşanılan bozukluklar, madde kullanımı, duygusal olarak istismar yaşatılan durumlar, öfke kontrolsüzlüğü gibi örneklendirilecek pek çok olumsuzluklar profesyonel kurum ya da kişilerden destek alınmasının artık kaçınılmaz olduğu kabullenilmelidir.

Gidilecek bu terapilerde amaç öncelikle kişinin kendisini anlamasını ve kendiyle alakalı bir sorunu varsa önce onu çözmesini, sonrasında partnerine karşı yaşattığı olumsuzlukların farkına varıp bunları tekrarlamaması için ne yapması gerektiğini öğrenmesini sağlamaktır.

Hiçbir insani ilişki 4×4’lük olamayacağı için, en azından yaşanılan gerginliklerde de karşılıklı olarak çözümcül yollara başvurulması, kavganın toparlanamaz boyutlara getirilmeden kırıcı olmayacak şekilde çözülmesi ve böylelikle ilişkinin sağlıklı ve huzurlu bir şekilde götürülmesi evlilik terapistlerinin nihai amaçlarındandır.

Evlilik Terapisi için Doğru Seçim Çok Önemli

Evlilik terapisti İstanbul başta olmak üzere pek çok ilimizde artık psikologlar kadar kolay ulaşılabilir ve seçme şansınızın olacağı noktaya ulaşmıştır. Bu tip terapiler için daha önce çiftlere bu konularda gayet başarılı bir şekilde yardımcı olmuş, ismini başarılarıyla duyurmuş bir terapistin seçilmesi çiftler için mutlu edecek sonuçlar alınması ihtimalini arttırabilir. Özellikle alınacak terapi İstanbul ilinde ise, basit bir araştırma ile alanında başarılarını duyacağınız pek çok terapist karşınıza çıkacaktır.