Evlilik Terapisi Nasıl Yapılır?

Evlenen her çift hayat bolu ortak yollarında saygı ve sevgi çerçevesinde ilerlemeyi amaçlamasına karşılık bazen zorlandıklarını hissedebilir. Bu durumlarda yardım almak ve uzman bir destek sayesinde sorunların aşılmasına karar vermek büyük oranda evliliklere yeni şanslar verilmesine aracılık eder.

Evlilik terapisi diğer isimleri ile ilişki veya çift terapisi olarak anılır. Terapinin amacı evli çiftlerin birbirleriyle yaşadıkları ilişkiyi desteklemek olarak açıklanabilir. Hangi konu veya durum olursa olsun sorunların temeline inme ve çözüme kavuşması yolunda farklı bakış açıları geliştirme şansı elde etmenize olanak tanır. Bunun için gerekli olduğu hissedildiğinde mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır.

Evlilik Terapisi Ne Zaman Gerekir?

Terapinin gerekli olup olmadığını bazen çiftler olayların akışı sırasında görmeyebilir. Ama genel anlamda açıklamak gerekirse:

  • Çiftlerin iletişim konusunda sorunlarının olması,
  • Cinsel kaynaklı sorunların varlığı,
  • Çocuklardan ileri gelen sorunların olması,
  • Çiftlerin birinde veya ikisinde gelişen depresyon durumu,
  • Aksiyete, kaygı durum bozukluğu veya ruhsal bozukluklar

olarak sıralanabilir. Bunların tek başına aşılması zor olduğundan çiftlerin kendini daha fazla yıpratmasına neden olmadan terapi desteği düşünülmelidir.

Evlilik Terapisi Nasıl Yapılır?

Evlilik terapisinin yapılması için bu alanda uzman bir psikologtan destek almak gerekir. Genel itibarı ile terapiler psikoterapi merkezi adı verilen yerlerde yapılır. Evliliklerin daha sağlıklı olması ve problemlerin tartışmaya dönüşmeden ortadan kaldırılması amaçlanır. Birleştirilmiş şekilde ortalama 90 dakikayı bulan seanslarla gerçekleştirilir. Seansların bireysel bazda değişiklik göstermekle birlikte ortalama 7 veya 8 seans sonunda çözülmesi beklenir.

Evlilik Terapisi Ne Kazandırır?

Evlilik terapisinin birçok açıdan fayda kazandıracağı bilinmelidir. Çiftlerin sağlıklı şekilde tartışmaları, sorunlarını çözebilmeleri, farklılıkları kabul edebilmeleri, çocuklarla alakalı olması durumunda birlikte hareket etmeleri konusunda anlaşabilmeleri gibi önemli amaçlar sağlanır. Evliliğin devamı veya bitirilmesi için de farklı pencerelerden değerlendirmeler yapılması mümkün hale gelir.

Evlilik Terapisi Evliliklerin Kurtulmasına Katkı Sağlar Mı?

Evliliklerin kurtarılması kadar iki tarafın iyiliği için bitirilmesi de gerekli olabilir. Ama evlilik terapisinin asıl amacı tarafsız şekilde ilişkinin ele alınarak nasıl ilerleyeceği konusunda çiftlerin karar vermesine yardımcı olmaya çalışmaktır.