Evlilik Terapisi Ataşehir Psikolog Uzman Ayşe Yanık

EVLİLİK TERAPİSİ

Evlenen her çift hayat boyu saygı ve sevgi çerçevesinde ilerlemeyi amaçlamasına karşılık bazen zorlanır. Bu durumlarda yardım almak ve uzman bir destek sayesinde sorunların aşılmasına karar vermek gereklidir. Böylelikle büyük oranda evliliklere yeni şanslar verilmesine aracılık eder. Evlilik terapisi nedir?

Evlilik terapisi diğer isimleri ile ilişki veya çift terapisidir. Terapinin amacı evli çiftlerin birbirleriyle yaşadıkları ilişkiyi desteklemektir. Hangi konu veya durum olursa olsun sorunların temeline inme ve çözüme kavuşması yolunda farklı bakış açıları geliştirme şansı elde etmenize olanak tanır. Bunun için gerekli olduğu hissedildiğinde mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır.

Evlilik Terapisi Ne Zaman Gerekir?

  • Çiftlerin iletişim konusunda sorunlarının olması,
  • Cinsel kaynaklı sorunların varlığı,
  • Çocuklardan ileri gelen sorunların olması,
  • Çiftlerin birinde veya ikisinde gelişen depresyon durumu,
  • Anksiyete, kaygı durum bozukluğu veya ruhsal bozukluklar

Bunların tek başına aşılması zor olduğundan çiftlerin kendini daha fazla yıpratmasına neden olmadan terapi desteği düşünülmelidir.

Evlilik Terapisi Nasıl Yapılır?

Evlilik terapisinin yapılması için bu alanda uzman bir psikologtan destek almak gerekir. Evliliklerin daha sağlıklı olması ve problemlerin tartışmaya dönüşmeden ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Seans süresi ve kaç seans gelinebileceği, gelen çiftin sorunuyla doğru orantılı olarak değişir.

Evlilik Terapisinin Faydaları

Evlilik terapisinin birçok açıdan fayda kazandıracağı bilinmelidir. Çiftlerin sağlıklı şekilde tartışmaları, sorunlarını çözebilmeleri, farklılıkları kabul edebilmeleri çok sağılıkldır. Sorunun çocuklarla alakalı olması durumunda birlikte hareket etmeleri konusunda anlaşabilmeleri gibi önemli amaçlar sağlanır. Evliliğin devamı veya bitirilmesi için de farklı pencerelerden değerlendirmeler yapılması mümkün hale gelir.

Ama evlilik terapisinin asıl amacı tarafsız şekilde ilişkinin ele alınarak nasıl ilerleyeceği konusunda çiftlerin karar vermesine yardımcı olmaya çalışmaktır.Uzman bir doktordan evlilik danışmanlığı konusunda hizmet almak, kişilerin evliliğe bakışını değiştirmekle beraber daha sakin ve dingin bir hayat yaşanmasına da neden olur. Evlilik terapisi hizmeti veren Değişim Terapi merkezinde uzman doktorlar tarafından sizlere çeşitli destek seansları uygulanır. Bu terapideki temel amaç, evli çiftlerin her ikisinin de karşılıklı olarak sağduyulu bir hale gelmelerini sağlamaktır.

Evlilik Terapisi Seansları

Danışmanlık merkezi olarak hizmet veren klinik içerisindeki uzman doktor, evlilik terapisindeki seans sürelerine kişilerin durumuna göre karar verir. Terapi sürelerinde ailenin durumu önemli bir etken oluşturmakla beraber, belirlenmiş olan amaca ulaşmak asıl hedeftir. Evlilik kurumu içerisinde çiftlerin yaşamakta olduğu sıkıntı ve sorunlara göre, bu seanslarda azalma ya da artma görülebilir. Evlilik terapisi nedir?