Evlilik Terapisi ve Faydaları

Evliliklerde yaşanılan sorunlar aile iç huzurunuzu bozar. Peki bu sorunlar ne zaman başlar derseniz; çiftlerin birbirleri ile iletişim kontağı kuramadığı noktada sorunlar kendini göstermeye başlar. Evliliğin başlıca en büyük sorunu iletişim problemidir. Bu konuda zorlanan çiftlerin uzman bir evlilik danışmanı ile iletişime geçip destek alması her iki tarafın da huzuru ve mutluluğu için oldukça önemlidir. Terapiden önce en önemli şey dinleyebilmektir. Karşı tarafın şikayetinin ne olduğunu bilmek, ne anlatmak istediğini anlayabilmek iletişim de oldukça önemli bir etkendir. ‘’Ben’’ dili ile konuşmak, kendi hissettiklerinizi anlatmak kurulması gereken iletişimin en etkili noktasıdır.

Çiftler arasında sevgi ve saygı da azalma başladığında evlilik bağları da bir o kadar azalma göstermektedir. Evlilik terapisine çiftler bu gibi durumları yaşayıp karşılıklı rahatsızlık duydukları vakitte, evliliklerini kurtarmak ve tekrardan eski sağlıklı haline kavuşturabilmek adına evlilik terapisine başvurmalıdır. Evlilik danışmanlığındaki temel amaç; evli çiftin karşılıklı olarak, sağ duyulu davranarak ve empati yaparak birbirini anlayabilmesidir. Karşılıklı olarak bu anlaşma sağlandığı noktada çözüm sağlanması daha da kolaylaşır.

Bir ilişki içinde sorun varsa mutlaka iki taraflı bir hata payı vardır. Karşılıklı yapılan bu hatalar anlaşılma da zorluk, saygı da kusura yol açmaktadır. Evlilik terapisine gelen çiftler bu sorunları konuştuğu zaman, evliliklerine doğan olumsuz sonuçları görme şansına erişmiş olurlar. Sorunların altında yatan temel problem bulunduktan sonra, o sorunun üstüne gidilerek iletişimi daha verimli ve sağlıklı bir duruma getirmeye çalışılır. Terapi süreleri ailenin durumuna göre belirlenmektedir. Belirlenmiş olan amaca yönelik çalışmaya da bu şekilde devam edilmektedir. En az 8 en fazla 20 seans arası bir süre zarfı söz konusudur. Çiftlerin yaşamış olduğu sıkıntı ve problemlere göre seans süresi değişim gösterebiliyor.

Birçok insan davranması gereken doğru davranışının farkında olmasına rağmen bunu gerçekleştiremez. Bu yüzden aslında evlilik danışmanlığında ki asıl amaç çiftlerin olması gereken doğru davranış biçimlerinin temelini ve kalıbını oluşturabilmektir. Sonuç olarak evlilik terapisi konusunda İstanbul evlilik danışmanı ihtiyacını karşılayacak olan Ayşe Yanık ve ekibi sizlere her daim gerekli hizmeti sunmaya hazırdır.