Grup Terapisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Grup terapisi her şeyden önce minimum 6 – 14 kişi ile oluşur. Birbirini tanımayan insanlardan oluşmasına özen gösterilmektedir. Grup terapisinde ki, öncelikli hedef, bireyin içinde var olan hem zayıf hem de güçlü taraflarını bulmaktır. Grup terapisi kişi de ki zayıf yönlerinin keşfedilmesi ve çözümlenip güçlü bir hale getirilmesi için yapılmış olan bir terapi şeklidir.

Grup terapisinde yer alan başlıca konu başlıklarını sıralayacak olursak; ölen bir kişinin arkasından yaşanan yas durumu, ayrılık, yaşlanma psikolojisi, travma olayları, panik atak, sosyal fobi yaşayan kişiler üzerinde grup terapisi uygulama çalışmaları yapılmaktadır. Kişinin yaşamış olduğu durumlara göre değişiklik gösteren terapi grupları vardır. Kapalı, açık, psikoeğitim ve kendi kendine yardım gruplarıyla kurulmuş olan terapi gruplarıdır. Grup terapisi çeşitleri hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

Grup Terapisi Çeşitleri

  • Kapalı grup terapisi: Bu terapide kişilerin birbirlerine karşı sıcaklık hissedebilmesi asıl önem verilen durumdur. Sonradan gelen kişilerin, diğer kişilere karşı çekince duygusu yok olmuş olur.
  • Açık grup terapisi: Bu terapide ise sonradan gelen kişilere karşı grubun her zaman açıklığı söz konusudur.
  • Psikoeğitim grubu: Hemen hemen kişilerin yaşamış olduğu sorunların yakınlık derecesine göre belirlenmektedir. Kişiler birbirlerine yaşadığı sorunları anlatır ve birbirlerini motive etmeye çalışırlar.

Kişinin kendi güçlü ve başarılı olduğu yönleri de muhakkak olduğu gibi, bu yönlerinin daha da kuvvetlenebilmesi asıl amaçladığımız nokta oluyor. Grup terapisinde kişiler tanımadığı insanlar ile bir araya geldikleri zaman bir çekinme duygusu oluşuyor. Özel ve mahrem bilgilerini açmak ve konuşmak istemiyorlar. Bu durum dan dolayı kişilerin birbirine yakınlaşması ve iletişim kurabilmesi açısından küçük çaplı oyunlar hazırlanır. Bu oyunlar sayesinde kişiler birbirini daha aktif bir şekilde tanıma fırsatı elde etmiş olurlar. Sonrasında kişiler kendi duygu ve düşüncelerini yavaşça açmaya başlarlar. Sonrasında ise bir aile sıcaklığı oluşmaya başlar. Kişinin kendine bile itiraf edemediği birtakım konular, grup sinerjisi ile ortaya atılmış olur. Sizde grup terapisi etkinlikleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, lütfen sitemizi ziyaret ediniz.