Günümüzde çok fazla tedavi yöntemi olduğunu biliyor olabilirsiniz. Psikoloji alanında gelişmeler oldukça yeni ekoller ortaya çıkmaktadır ve her psikolog kendi yöntemlerini izleyerek danışmanlık sürecini tamamlamaktadır. Her psikoloğun ise uzman olduğu bir alan bulunmaktadır. Peki, grup terapisi nedir ve ne işe yarar? Öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz!

Grup Terapisi Nedir?

Öncelikle Grup terapisi nedir? Bunu açıklamak istiyoruz. Bir ya da birden fazla psikoloğun önderliğinde benzer problemleri yaşayan insanlar bir araya getirilir ve tedavi uygulanır. Burada amaç danışanların aynı sorunları başkalarının da yaşadığını görmeleri hem kendilerine hem de diğerlerine destek olmalarıdır.

Grup terapilerinde belirli sayıda kişi bulunmaktadır. Genellikle kişi sayısı 12’yi geçmemektedir. Temelde bakıldığında bireysel terapiden farklı değildir ve psikoterapi yöntemi olarak görülmektedir. Grup terapisi çok geniş bir kavramdır ve bazı incelikleri bulunur. Yazımızın devamında bunları açıklayacağız.

Grup Terapisi Nasıl Yapılır?

Grup terapilerinde aynı problemlere sahip insanlar bir araya getirilmektedir. Örneğin alkol bağımlılığıyla mücadele eden 6 ya da 12 kişi bir araya getirilebilir. Günlük hayatta yaşadıkları sorunlarla nasıl başa çıktıklarını anlatmaları ise diğerleri için yeni bir yol haritası olabilmektedir.

Grup terapileri genellikle haftada 1 kez yapılmaktadır. Bireysel terapilerden farklı olarak grup terapisi yaklaşık 2 saat sürmektedir ancak katılımcıların durumuna göre süre uzayabilir ya da kısalabilir. Terapilerin kuralları vardır ve psikolog bunları belirledikten sonra katılımcılara açıklar.

Grup terapisi nasıl yapılır sorusuna cevap verdik. Şimdi ise grup terapisinin faydalarını açıklayacağız.

Grup Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Her terapi yönteminde olduğu gibi grup terapisinde de bazı faydalar bulunmaktadır. Sizler için bu faydaları liste haline getirdik. Aşağıda bu listeyi görebilirsiniz;

  • Sosyal anlamda daha özgüvenli olmaya yarar.
  • Problemler normalleşir çünkü danışanlar başkalarında da bu sorunların olduğunu görür.
  • Danışanlara umut verir çünkü başkalarının problemleri nasıl aştığını görebilirler.
  • Terapiste katılımcılar hakkında ek bilgi verir.
  • Kişiler grup tedavisi sayesinde rahatlar ve kafasını dağıtır.
  • Terapist ve diğer üyelerden aynı anda geri bildirim alma olanağı sağlar.

Gördüğünüz gibi grup terapileri son derece faydalı olabilmektedir ancak hangi kişilerde ve konularda uygulanabileceği bir uzman tarafından belirlenmelidir. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.