Hem Organik Hem Etkili: EMDR Terapisi

Modern toplumun insanlığa birçok getirisi olmuştur. Bunlardan bazıları avantaj olarak sınıflandırılırken bazıları da dezavantaj grubuna girer. İnsanların kalabalığın içinde yalnız hissetmesi, stres ve öfke problemleriyle baş etmesi ve daima dışlanmaktan korkması çağdaş toplumda en fazla ve görünür olan psikolojik rahatsızlıklardandır.

EMDR Terapisi, Türkçe’ ye “Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden Süreçlendirme” olarak geçmiştir ve günümüzde pek çok insanın baş ettiği ve aşina olduğu depresyon, kaygı bozukluğu, borderline kişilik bozukluğu , obsesif kompulsif bozukluk gibi rahatsızlıkların tedavisinde sıkça kullanılır. İlk olarak 1987 yılında alternatif bir terapi yöntemi olarak kullanılmaya başlamıştır.

EMDR Terapisi İle Beyinde Değişim

EMDR terapisiyle birlikte yapılan işlem aslında ikili uyarım ile birlikte zihnimizin bir köşesinde hapsolmuş olan ve şu anki hayatımızı da ciddi bir şekilde etkileyen anılarımızı ortaya çıkarmaktır. Bu anıları ortaya çıkardıktan sonraki işlem de anılara karşı duyarsızlaşmanın sağlanması olacaktır. Böylece EMDR terapisi ile beyinde değişim meydana gelir ve travmatik anılara karşı büyük ölçüde duyarsız hale geliriz.

Dünyaca onaylanmış bir terapi çeşidi olan EMDR terapisi, her yaş grubundan insanın tercihidir. Terapinin uygulanma süresi de danışana göre değişkenlik gösterir. Spor müsabakalarına çıkacak bir bireyin performansını arttırmak veya sahne korkusu, sınav stresi gibi günlük yaşamda karşılaşabileceğimiz durumları yenmek için de insanların başvurduğu bir yöntemdir.

EMDR Terapisi ile Acı Anıları Silmek!

Geçmişimizde bize şu anki kişiliğimizi kazandırmış olan pek çok olay ve travma yatar. Hatırlayamadığımız birçok anı aslında bazı rahatsızlıkların temelini oluşturan ana etkendir. Bu yöntem, bahsettiğimiz temellerin kökünü kazıyarak zihnimizi temizler. Dolayısıyla EMDR terapisi ile acı anıları silmek mümkün bir hale gelir.

Her Psikolog EMDR Terapisi Uygulayabilir mi?

Bir tedavinin yanıt vermesindeki en önemli etken danışman ve terapistin kurduğu bağdır. Dolayısıyla bu terapi yönteminin etkili olabilmesi için alanında uzman olan ve yanında hem rahat hem güvende hissedeceğiniz terapistlerden yardım almanız gerekmektedir.

Enerjisiyle ve samimiyetiyle birlikte tedavi süresince sizleri adeta evinizde hissettirecek Uzman Psikolog Ayşe Yanık, ruh sağlığınızın dilinden anlıyor ve size uygun tedavi yöntemini belirleyerek sizleri dinliyor. Aynı zamanda da uzman ekibiyle birlikte bu zorlu ve değişen dünyada yalnız olmadığınızı hissettiriyor. Siz de anlaşılmak istiyor ve mücadeleniz de yanınızda olacak doğru desteği arıyorsanız hemen iletişime geçebilirsiniz!