Çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi duygusal ve bilişsel olarak iyi ya da kötü deneyimler geçirebilmektedirler. Gelişim süreçlerinde müthiş önemli olan psikolojik sağlıklarını olması gereken seviyede tutabilmek için bazı durumlarda terapi almaları gerekebilir. Bu noktada devreye giren çocuk terapisi, farklı dallara ayrılan ve konu hakkında uzmanlaşmış bir terapist ve ekibi tarafından çocuğa verilmesi gereken bir terapi çeşididir. Bakırköy çocuk terapisi ihtiyacı konusunda yapılan araştırmalarda karşınıza ilk sıralarda çıkacak olan Ayşe Yanık ve ekibi, çocuk terapisi süreçlerinde çocuğunuza ve sizlere profesyonel olarak hizmet sağlamaktadırlar.

Hepimizin bildiği üzere çocukluk çağları; her bir çocuğun birey olma yolunda geçirdikleri tüm fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişim süreçleridir. Bu süreçler büyüme aşamalarında normalin dışında herhangi bir durumda çocukların etkilendiklerini gösterme davranışları, konuşmaları ve düşünce şekilleri birbirinden farklılık gösterebilir. Bu tip durumlarda en büyük görev ailelere düşmektedir. Bilinçli ebeveynler olarak çocuklarınızdaki anormal durumları geç kalmadan gözlemleyerek, çocuğunuzu ihtiyaç duyduğu terapiye kavuşturmak sizlerin elindedir.

Gerek psikolojik problemler, gerek aile içi sorunlar, gerekse çevresel faktörler çocukların negatif etkilenmeye çok açık oldukları durumlardır. Büyüme sürecinde fiziksel gelişim kadar ehemmiyet gösterilmesi gereken psikolojik gelişim de,  çocukluk yaşlarında müdahale edilmeden problemli olarak ilerlerse ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde bireylerde çok daha büyük problemler baş gösterebilmektedir.

Çocuğun Terapiye İhtiyaç Duyduğu Nasıl Anlaşılabilir?

Aşırı derecede hiperaktiflik gösteren, sürekli şiddet eğilimi olan, anne-baba otoritesini saymayan, tırnak/saç vb. yeme alışkanlıkları başlayan, kardeşine karşı kıskançlık gösteren, altını ıslatan, uyku konusunda büyük problemleri olan, dikkat eksikliği yaşayan, eğer okula gidiyorsa okulda uyumsuzluk ve saygı eksikliği problemi bulunan, çevresindeki her şeye öfkeli davranan ve öfkeli iletişim kuran, aile içerisinde çok fazla probleme ve şiddete maruz kalan her çocuğun mutlaka ve mutlaka terapi alması gerekmektedir. Çocuk terapisi çeşitleri konusunda eğitim almış, çeşitli terapi tekniklerini eksiksiz uygulayabilen uzmanların araştırılıp iyi belirlenmesi, çocuğun sorunu yaşadığı alana uygun olarak terapi alabilmelerine yardımcı olmanızı sağlar.

Çocuk Terapisi Süreçleri Nasıl İlerler?

Çocuk terapisi süreçleri mutlaka ilk seansta aile ile birlikte olunarak gerçekleştirilmektedir. Eğer anne-baba boşanmış işe, çocuğun bakımından esas olarak sorumlu olup onunla en çok vakit geçiren ebeveyn genellikle seansta bulunmaktadır. Bu seansın arkasından çocukla uzmanın birebir görüşme süreçleri bir ya da birkaç kez gerçekleştirilerek terapistin sorunla alakalı gözlemlerini netleştirmesine ve uygulanacak terapinin kararını vermesine yardımcı olur.

Ardından uzman çocuğun ailesiyle görüşerek konuyla ilgili geri bildirimlerini vererek uygulanacak psikoterapi süreçleri hakkında da aileyi bilgilendirmekle yükümlüdür. Kendilerine sunulacak oyun terapisi tedavisini ya da diğer alanlardaki terapi tedavilerini çocuk üzerinde uygulatıp uygulatmama kararı ailelerin kendisine bırakılmaktadır.