İlişki uzmanı, ilişki konusunda problemler yaşayan çiftlere profesyonel düzeyde destek veren terapistlerdir. İlişki konusunda danışmanlığa ihtiyaç duyan her çiftin danıştığı ilişki uzmanları, sevgili olan çiftlere ya da evli çiftlere ilişkileri içerisinde yaşadıkları sorunları çözmeleri konusunda ya da içinde bulundukları konumu daha da iyi hale dönüştürebilmelerinde yardımcı olmaktadır.

Ayşe Yanık ve ekibi de sizlerin yaşamış olduğu ilişki sorunlarında en büyük destekçiniz olarak her sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olmaya çalışmaktadır. Tüm sorunları profesyonel süreç dahilinde ele alarak detaylı bir terapi süreci ilerletilerek, çiftlerin aralarındaki sorunları çözmekle kalmayıp ilerleyen süreç için de her iki tarafın da daha mutlu, daha olması gereken düzeyde bir ilişki yaşayabilmelerine katkıda bulunmaya çalışmaktadırlar.

İlişki Uzmanına Neden İhtiyaç Duyulur?

Günümüzde var olan ilişkiler her alanda farklı ilerlemeye ve farklı paylaşımların (olumlu ya da olumsuz) paylaşılmasına oldukça elverişli ortamlardır. Yaşamsal şartların beraberinde getirdiği durumlar, sosyal çevrelerin farklı olarak şekillenmesi, hayata bakılan pencerelerden farklı yerleri görme gibi durumlar neticesinde hem sevgililik kurumunda hem de evlilik ilişkisi kurumunda deyimi yerindeyse çatlaklar oluşmaya başlamaktadır.

Evlilik ve ilişki uzmanı dediğimiz kişiler de, bahsettiğimiz bu çatlakların daha da büyüyüp büyük bir yıkıntıya sebep olmaması için duruma erken müdahalede bulunmaya çalışmaktadırlar. Çiftlerin arasında var olan çözümsüzlükler, zamanla kafalarda artık umutsuzluğa dönüştüğünden ilişkiler çoğu zaman bitme aşamasına gelmektedir. Ancak aklını kullanan çiftler kendi aralarında çözemedikleri sorunları bir uzmana danışarak çözmeye çalıştıklarında evliliklerini ya da ilişkilerini kurtarmak için en doğru adımı atmış olmaktadırlar.

Bireylerin arasındaki ikili ilişkilerden bahsedersek de, her daim ortaya çıkabilecek bir sorun ihtimali ya da anlaşmazlık olacağı bilinen bir gerçektir. Bu tip sıkıntılı süreçler ortaya çıktığında da, her iki tarafın da karakteristik özelliklerine bağlı olarak işler iyice içinden çıkılmaz bir hal alabilmektedir. Örnek verecek olursak; ilişkilerde kadının ya da erkeğin problemlerden kaçan taraf olması aradaki huzursuzlukları iyice zorlaştırarak çözülemez hale getirebilir ya da taraflardan birinin öfke probleminin olması düzeltilebilecek basit problemleri geri dönüşü olmayan bir problem haline getirebilir.

Örneklendirmiş olduğumuz bu tip daha pek çok durumla karşı karşıya kalındığında, olayları daha da zorlaştırmak yerine bir ilişki terapisti yardımı almak yapılacak en doğru hareket olacaktır. Böylelikle çiftlerin kendi aralarında yaşanan ya da dış etmenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkan problemlerin çözülebilmesi profesyonel bir ortama bırakılarak daha önce anlaşılmamış kısımların anlaşılabilir olması, ilişkinin devam eden sürecinde daha mutlu ve sağlıklı bir birlikteliğe sahip olunabilmesi sağlanmaktadır.

İlişki Uzmanı Çiftlere Hangi Konularda Yardımcı Olur?

 • İletişim konusunda tarafların birbirlerine karşı yetersiz olduğu durumlar
 • Kıskançlık problemi
 • Güvensizlik problemi
 • İlgisizlik problemi
 • Duygusal konularda tarafların birbirine karşı kopuk olduğu durumlar
 • Değersizlik problemi
 • Tartışmaların sıklaşması durumu
 • Bireysel yaşantılardaki sorunların ilişkiye yansıması problemi
 • Şiddet problemi
 • Öfke kontrolü problemi
 • Aldatma alışkanlığı durumu
 • Aldatılma korkusu problemi
 • Taraflardan birinin yaşadığı psikolojik travmaların ilişkiye yansıması
 • Yoğun ayrılma isteği durumu