İstanbul Psikolog Tercih Etmeyi Düşünenlere Çeşitli Tavsiyeler

İstanbul psikolog arayışı içerisinde olanlar için hangi durumlarda bir psikoloğun desteğine başvurmaları gerektiğinden psikolog seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiğine kadar birçok farklı konuya değindik. İstanbul psikolog tavsiyesi arayanların yazıyı dikkatle okumasını tavsiye ediyoruz.

Her insan hayatının farklı dönemlerinde farklı sorunlarla karşılaşabilir. Zaman zaman kendimizi, görünürde hiçbir sebep olmasa dahi mutsuz ve ağlamaklı hissederiz, hayattan keyif almayız ya da duygusal olarak kendimizi pek iyi hissetmeyiz. Hayatımızın büyük dönüm noktalarında, örneğin evlenme, boşanma, iş değiştirme, mezun olma gibi süreçlerde kendimizi yalnız ve gergin hissederiz ve bazen bu gibi durumların içinden çıkmak tek başına mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda tecrübeli bir psikolog, size yakın çevrenizden ve hatta kendinizden bile çok yardım edebilir. Sizi yargılamayan, tarafsız gözlerle inceleyen ve çözümler sunan bir kişinin varlığı ve desteği, içinde bulunduğunuz kötü durumu aşmanızı sağlar.

İstanbul Psikolog Seçerken Nelere Dikkat Etmeli? 

Eğer kendinize uygun bir psikolog arayışında iseniz ve birkaç seçeneğiniz varsa öncelikli olarak gitmeyi düşündüğünüz kişinin terapi yaptığından emin olun. Danışmayı düşündüğünüz kişinin hangi okullardan mezun olduğuna dikkat edin. Yüksek lisans yapmış bir psikolog, bir alanda uzmanlaşmış olduğu anlamına gelmektedir. Mümkünse böyle yeterliliklere sahip kişileri seçin. Sorununuza uygun alanda profesyonelleşmiş psikologlar, size daha iyi danışmanlık yapabilir. Örneğin çocuk psikolog arayışı içerisinde iseniz, çift terapisinde uzmanlaşmış bir psikoloğa gitmeniz doğru olmaz.

Danışmayı düşündüğünüz kişinin tecrübesine ve meslekte kaç yıl geçirdiğine de mutlaka bakın. Sizinle benzer sorunlar yaşayan insanlara yol göstermiş kişiler, sizi daha kolay yönlendirebilir, danışma süresini kısaltabilirler. Süreç boyunca birçok kişi size psikolog tavsiye edecektir. Ancak bu önerileri, yalnızca kendi şartlarınıza uyduğunda değerlendirmeye almalısınız. Örneğin siz Avrupa Yakası’nda ikamet ediyorsanız, Kadıköy psikolog tercih etmeniz işinizi zorlaştırabilir. Bu sebeple daha çok psikolog İstanbul Avrupa Yakası önerilerine kulak vermeniz daha doğru olacaktır.

İstanbul psikolog arayışınızı tamamlayıp bir psikologtan destek almaya başladığınızda, sürecin nasıl ilerlediğini de mutlaka gözlemleyin. Eğer haftalardır psikoloğa gidiyorsanız ve durumunuzda bir değişiklik hissetmiyorsanız veya değişme umudu da görmüyorsanız doğru bir seçim yapmamış olabilirsiniz. Aynı zamanda terapistinizin tavırlarından rahatsızlık duyuyorsanız, sizin hoşunuza gitmeyen ve rahatsız olmanıza neden olan yorumlar yapıyorsa, başka birinden yardım almak daha iyi olabilir.

Eğer İstanbul psikolog tercih etmeyi düşünüyorsanız; Ataşehir ve Bakırköy de  bulunan  Değişim Psikolojik Danışmanlık  Merkezine başvurabilir ve Uzman Psikolog Ayşe Yanık ile ekibinden danışmanlık alabilirsiniz.