İstanbul Uzman Psikolog Arayanlara Tavsiyeler

İstanbul uzman psikolog arayanlar için arayışlarını kolaylaştıracak bir yazı hazırladık. Bu yazıda uzman psikolog hakkında genel bilgilere, uzman psikologların sorumluluklarına ve niteliklerine değindik. Yazının sonunda İstanbul’da psikolog ararken nelere dikkat etmeniz gerektiğini kavramış olacaksınız.

Uzman psikolog, insanların birbirleri ile ve çevreleri ile nasıl ilişki kurduğunu izler ve yorumlar. Bireylerin bilişsel ve duygusal süreçlerini, davranışları inceler. Bireyleri etkileyen duygular ve inançlar hakkında teoriler geliştirir. Bunu yaparken de gözlem, değerlendirme ve deney gibi tekniklerden yararlanır. Yaygın olarak yanlış bilinen bir bilgiye göre, psikologlar ilaç yazmaz veya herhangi bir ilaç önermez. Uzman psikologlar, danışanları ile güçlü bir iletişim kurar. Onları dinler, sorunlarını ve bunların çözümlerini dışarıdan bir göz olarak anlamaya çalışır.

Uzman Psikolog Nasıl Olunur ve Özellikleri Nelerdir?

İstanbul uzman psikolog tercih edeceklerin ilk olarak, uzman psikologlar hakkında derinlemesine bilgiye sahip olması gerekmektedir. Uzman psikolog olmak için, öncelikli olarak üniversitelerin dört yıllık eğitim veren psikoloji bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olunması gerekmektedir. Buna ek olarak daha özelleşmiş alanda yüksek lisans eğitimi alırlar. Örneğin bazı psikologlar, ilişki danışmanlığı, bazıları ise çocuk psikolojisi alanında ihtisas yapabilirler. Bu sebeple eğer çocuk psikolog İstanbul arayışı içerisindeyseniz, çocuk psikolojisi alanında yüksek lisans yapmış veya eğitim almış birini tercih etmeniz gerekmektedir. Başka bir örnekten hareket etmek gerekirse, eğer çift terapisi almak istiyorsanız da ilişki uzmanı psikolog tercih etmeniz gerekmektedir.

İstanbul Uzman Psikolog Arayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Psikolog ararken, kendinize yakın lokasyonlarda hizmet veren uzmanlara bakarak işe başlayabilirsiniz. Örneğin Bakırköy’de yaşıyorsanız, İstanbul Bakırköy psikolog tercih etmeniz süreci kolaylaştıracaktır. Danışma seansları çoğu zaman birkaç ay, hatta daha uzun sürebilir. Bu sebeple, ulaşım açısından sizi zorlamayacak bir yeri seçebilirsiniz. Tüm bunların dışında, danışmayı düşündüğünüz kişinin hangi alandan ve okuldan mezun olduğuna bakabilirsiniz. Yüksek lisans veya doktora yapmış bir uzman, size daha çok yardım edebilir. Tüm bunlara ek olarak, tercih etmeyi düşündüğünüz kişinin ne kadar süredir bu işi yaptığına bakabilirsiniz. Psikolog ne kadar çok kişi ile görüştü ise, o kadar çok sayıda vaka çözmüş demektir. Bu sebeple de deneyim önemli bir artıdır. Son olarak üniversite eğitimin yanında aldığı diğer eğitimlere de göz gezdirebilirsiniz. Aldığı sertifikalar uzmanlık alanı hakkında bir fikir verecektir. İstanbul psikolog tercih etmeyi düşünenlerin bu gibi bilgilere dikkat etmesini tavsiye ediyoruz. İstanbul uzman psikolog arayışında en çok tercih edilen isimlerin başında gelen Ayşe Yanık ve ekibi ile tanışmak, aradığınız hizmet hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz internet veya telefon aracılığı ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.