İyileştiren 10 Öneri!

  1. Önce kendimize dönüp bakalım, neye sahibiz, geleceğimiz için ne istiyoruz, planlarımız nedir, bizi gerçekten mutlu eden şeyler nelerdir; bize dayatılan mı yoksa bizim istediklerimiz mi?
  2. Tüketmek yerine üretken duruma geçelim ve bunu destekleyelim. Bizi mutlu edecek uğraşlar edinelim. Sanatsal faaliyetler gibi…
  3. Yardımlaşalım! Çok küçük yardımlar bile maneviyatımızı artırır. Karşılığını beklemeden ve bireysel düşünmeden…
  4. İyi geleneklerimizi ve göreneklerimizi koruyalım. Ahlaki değerlerimizi yozlaştırmayalım. Bayramlarımızı ve bayramlaşmayı unutmayalım. Bize unuttuklarımızı hatırlatan bu özel günleri hayatımıza katalım.
  5. Doğala dönelim. Kapalı kutulardan çıkıp doğa ile özdeşleşelim.
  6. Okuyalım, üretelim ve düşünelim. Bize dayatılanı değil, akla uygun olanı tercih edelim.
  7. Çocuklarımıza saygı ve sevginin ne olduğunu öğretelim ve bu konuda onlara doğru yol ve model olalım.
  8. Her yeni çıkanı, ihtiyacımız dışında olanı ne kendimize ne çocuklarımıza alalım. Sabretmeyi, hoşgörü ve iyilik yapmayı hatırlayalım. Çocuklarımıza da öğretelim.
  9. hareket etmeyi ve spor yapmayı hayatımıza sokalım. Spor yapmak hem bedenen hem de ruhen sağlıklı olmamızı sağlayacaktır. Doğal ve dengeli beslenelim ve buna zaman harcayalım.
  10. Ruhumuzu doyuralım. Onu doyuramadığımız sürece mutluluktan bahsetmeyelim. Unutmayalım ki sadece bedensel, fizyolojik ihtiyaçları karşılanan bir beden hayvandan ibarettir. Kısacası, insan olduğumuzu hatırlayalım.

Uzman Psikolog Ayşe Yanık

Anne ben niye doyumsuzum?

Hayykitap