Hipnoterapi, hipnoz yönteminin kullanılarak bireylerin bir takım sorunlarına çare bulunduğu durumdur. Bu tedavi yönteminde kişiler, uyku ve uyanıklık arasında bir noktada kalarak zihinsel olarak terapi gerçekleştiren uzmana cevap verecek vaziyettedir ve çeşitli tekniklerle hipnoterapistler tarafından bilinçaltlarına yoğunlaşılarak sorunlarının atlatılması sağlanır. Bu seanslarda hastalar tam uyku haline geçmediğinden, zihin hala çalışır vaziyettedir ve tam konsantre şekilde etki altına alınarak tedaviye cevap verir hale gelebilmektedirler.

Hipnoterapi Nasıl Uygulanır?

Hipnoterapi gerçekleştirilirken üç ayrı aşamadan bahsedilebilmektedir. Bu aşamalar kişileri ilk önce trans haline alma, sonrasında bu trans halindeyken sorunla alakalı telkin ve çözüm noktaları oluşturma, en sonunda da kişiyi transtan çıkarmadır.

Hipnoterapi Kimlere Uygulanabilir?

Hipnoterapi yaptıranlar genelde psikolojik ve fizyolojik belli bariz rahatsızlıkları olan kişilerdir. Örnek verilecek olursa; madde bağımlılığı sorunu yaşayanlar, alkol bağımlılığı yaşayanlar, sigara tiryakileri, depresyon ve kaygı problemleri olanlar, cinsel sorunlar yaşayanlar, beslenme ve uyku problemi olanlar, öfke kontrolsüzlüğü yaşayanlar, ciddi kilo alma ve kilo kaybı yaşayanlar, altını ıslatma/saldırganlık/sosyal fobi/tik ve takıntı gibi sorunları olan çocuklar, kaygı problemi yaşayanlar, panik atak hastaları, kekemelik ve diğer konuşma zorluklarını yaşayanlar, aşırı stres ve bayılma sorunu yaşayanlar gibi örneklendirebileceğimiz hasta skalasındaki bireyler hipnoterapi yöntemine başvurabilmektedir.

Hipnoterapinin Faydaları

Hipnoterapi faydaları konusunda ilk söylenecek pozitif etki, alınacak seanslardan sonra kişilerin mutlaka ve mutlaka ufkunun genişleyeceğidir. Çünkü bireysel olarak yaşadığınız problem ne ise, bu problemi oldukça sıkıntılı şekilde yaşamanıza sebep olan; sizi zihinsel olarak kısıtlayan inançlarınızı ve takıntılarınızı ortadan kaldırabilme etkisi bulunmaktadır. Zamanla daha öz güvenli bireylere dönüşeceğiniz için, sorunun üzerine gidebilme gücünü kendinizde bulmanızı sağlar.

Bununla birlikte daha rahat, daha umutlu, daha pozitif düşünme yeteneğinizi geliştirebileceğiniz için hayatınızda sorunlarınıza odaklanmak yerine yeni hedefler ve yeni güzel düşüncelere yer açma isteği de içinizde oluşacaktır. Hipnoterapi esasen kişilere sorunun tam özünü göstererek o noktaya müdahale edebilme yetisi sunar. Böylelikle zihinsel olarak da rahatlayacağınız için beyninizi sürekli meşgul eden olumsuzluklar dışında zihninizi kapasite olarak rahatlatacak aktivitelere ve ferah düşüncelere yönelmeniz çok daha kolay olacaktır.

Hipnoterapinin Yan Etkisi Bulunur Mu?

Hipnoterapi yararları ve zararları hakkında dolanan en yanlış haber, yapılan terapi seanslarında kişilerin bu terapiden uyanamayacağına dair dolanan asılsız ifadelerdir. Böyle bir şeyin söz konusu olma durumu yoktur. Çünkü hipnoterapi denilen olay, sadece bu terapiyi gerçekleştirebilecek profesyonellerin desteği ile yapılabilecek bir süreçtir. Kişiler terapiyi gerçekleştiren uzmana güvendikleri takdirde daha kolay transa geçebilmekte ve süreçlerden çok daha iyi sonuç alınabilmektedir.