Çocuk Terapisi Ataşehir Psikolog Pedagog

Merve Akyıldız – Çocuk-Ergen, Yetişkin ve Çift Terapisti

Psikoloji lisans eğitimini tam burslu olarak kazandığı Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde tamamladı. Sonra, Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri polikliniği ve servisinde stajını tamamladı. Ardından Lisans eğitimi döneminde beyin ve sinir sistemine ilgi duymuştur. Bu sebeple beyin görüntüleme tekniklerinden Elektroensefelogram (EEG) ile dilin beyinde kavranmasına ilişkin TÜBİTAK destekli tez çalışmasını sürdürmüştür. Ardından Bilişsel Bilimler Yüksek Lisans Programı’ndan mezun olmuştur. Bu eğitim süresince Yeditepe Üniversitesi’nde araştırma asistanı olarak yer aldı. Pedagog

Okullara ve derneklere “Beş ve Altı Yaş Çocukları İçin Ebeveyn Tutumları”, “On Yaş Çocukları için Duygu Düzenleme”, “Covid-19’un Yaşamımıza Bıraktığı İzler”, “Ayrışma-Bireyselleşme” başlıklı seminerler vermiştir. Seminerler vermeye devam etmektedir.

Lisans eğitiminden sonra Uygulamalı Davranış Analizi, Otizmli Çocuklarla Davranışsal Eğitim Programı çerçevesinde otizmli çocuklarla çalıştı. Ardından Oyun Terapileri Derneği’nden Çocuk Merkezli Oyun Terapisi Eğitimi’nin I.Modülünü ve II. Ardından modül olarak Yapılandırılmış Oyun Terapisi Eğitimi’ni tamamladı.

Halen Klinik Psk. Birgül Emiroğlu Bakay ile süpervizyon süreci devam etmektedir. Ayrıca, ergen ve yetişkin psikoterapi süpervizyon sürecini de Dr. Özden Sevil Gülen ile yürütmektedir. Diğer taraftan Prof. Dr. Doğan Şahin ile Dinamik Psikoterapi Temel eğitimini tamamlamıştır. Ardından Dr. Nevin Dölek ile Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi eğitimini. AMATEM’den Bağımlılıkta Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimini tamamlamıştır. Şu an İfti Psikoterapi kapsamında Yrd. Doç. Dr. Murat Dokur ile Aile ve Çift Terapisi eğitimini sürdürmektedir.

Objektif Testler Eğitimi’ni (Ankara Gelişim Tarama Envanteri. Bender Gestalt Algı Testi. d2 Dikkat Testi. Good Enough Testi. Metropolitan Okul Olgunluğu Testi. Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi. Peabody Resim-Kelime Testi, B.Cattel Testi. Porteus Labirentleri Testi. Frankfurter Dikkat Testi. Bourdon Dikkat Testi. Kent EGY) Albert Ellis Enstitüsü Rasyonel Psikoloji’de tamamladı. Ardından Nöropsikolojik Test Eğitimi’ni (Wisconsin Kart Eşleme Testi, Stroop Testi, Wechsler Bellek Ölçeği, Sayı Dizisi Öğrenme Testi, Görsel İşitsel Sayı Dizileri Testi B Formu Çizgi Yönünü Belirleme Testi, İşaretleme Testi, Raven Standart Prograsif Matrisler Testi, Mangina Testi, İşitsel Sözel- Öğrenme Testi) Neurometrika Ltd. Şti. Kurucusu, Prof. Dr. Sirel Karakaş’tan aldı.

Psikoterapinin nöral temelleri araştırma alanları arasında yer almaktadır. Ayrıca psikoterapi ile beyinde ortaya çıkan sinaptik plastisite ilişkisinin anlaşılmasına odaklanan akademik çalışmalarına Acıbadem Üniversitesi Nörobilim Doktora Programı’nda devam etmektedir. Ataşehir Değişim Terapi Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde çocuk, ergen, aile ve çift alanında çalışmalarını sürdürmektedir.