Neuro Linguistic programming (NLP), son dönemlerde sıklıkla duyulan bir sağlık terimidir. Neuro, sinir anlamına gelmektedir. Sinir sistemini kapsayan his ve duyuların, dil vasıtası ile kodlanması ve hayatta yapılacak değişikliklerin planlanması olarak tanımlanır. NLP yöntemi, duygu ve düşüncelerin modellenmesini sağlar. Kişilerin, kendi isteklerine göre yaşamlarını şekillendirmeleri amaçlanır. NLP, zihin kontrol altına alma ve problemlerin üstesinden gelmeyi sağlayan bir uygulamadır.

NLP Özellikleri

Sinir sisteminin, yaşam tarzına göre kodlanması ve daha sağlıklı iletişimlerin kurulmasını sağlayan özelliklere sahip olan NLP, kişilere birçok fayda sağlar. NLP, dört temel özelliğe sahiptir ve bu özellikler üzerine kurulmuştur.

  • Uyumlu ilişki kurma,
  • Öz farkındalık kazanma,
  • Davranışsal esneklik,
  • Sonuçsal yaklaşım,

NLP teknikleri ile her zaman olumlu düşünmeye ve olayları olumlu açıdan yorumlamaya çalışırsınız. Hayatta, değişim süreklidir ve doğru iletişimlerin kurulabilmesi için bu değişiklere ayak uydurmak gerekiyor.

NLP Faydaları

Nlp teknikleri, alanında uzman kişiler tarafından uygulandığında başarıya ulaşacaktır. Yaşamın doğru yönlendirilebilmesi için uygulanan bu tekniğin birçok faydası vardır.

  • Bilinçaltı daha etkili bir şekilde kontrol edilir.
  • NLP sayesinde duygu kontrolü kolaydır.
  • Kişisel motivasyonu arttırır,
  • Duygu ve düşünceler kısa sürede harekete geçirilir,
  • Hedefe ulaşmaya engel olacak davranışlardan uzaklaşmanızı sağlar,

Sinir dili programlaması olarak isimlendirilebilen NLP teknikleri sayesinde pozitif düşünmeye ve doğru iletişimler kurmaya başlarsınız.

NLP Uygulama Alanları

Yaşamın tüm alanında daha sağlıklı duygu ve düşüncelere sahip olmak istenir. NLP tekniğinin uygulama alanları arasında, eğitim ve öğretim, iş hayatı, kişisel gelişim, sağlıklı yaşam ve spor, siyaset, sanat, çocuk yetiştirme ve hamilelik gibi farklı alanlar yer alıyor. Psikoterapi alanında, stres, panik atak, öfke kontrolü, sosyal korkular gibi depresyona neden olan davranış ve bağımlılık türlerinin giderilmeyi yer alıyor.

NLP Kimlere Uygulanır?

NLP tekniği her zaman uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Uygulanabilecek kişiler arasında ise sağlıklı düşünebilen, yaşamdan ne istediğini bilen, değişime açık yetişkin herkes yer alıyor. Eğitim ve öğretim alanında, çocuklara da uygulanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, uygulamanın, profesyonel kişiler tarafından uygun tekniklerin kullanılarak yapılabilmesidir.