Oyun terapisi  danışan terapistle bire bir seansa girer. Bu, danışan ve terapistin beraber Oyun Terapisi Pedagog istanbul Ataşehir Psikolog Terapist

çözebileceği problemler için başvurulan temel yöntemlerden biridir.

Oyun Terapisi

Oyun bir çocuğun en önemli işidir. Çocuklar oyun ortamında kendilerini serbestçe ifade ettip, yaşantılarını yansıtırlar ve dış dünyaya farketmeden hazırlık yaparlar. Ayrıca oyun, çocuğun gelişimindeki en önemli araçlardan biridir. Çocuklar oynayarak dış dünyayı tanırlar ve onunla baş etmenin yollarını öğrenirler. Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklar için duygu ve düşüncelerin ifade edilebileceği en uygun ortam oyundur. Çocuğun psikolojik sorunlarını gidermeyi, onun daha uyumlu olması için yardımcı olmayı amaçlayan, çocuk ve terapistin birbirlerini oyun yolu ile etkiledikleri bir yöntemdir.

Oyun Terapisi için İletişim

 Cep: 0 532 360 30 30

Oyun Terapileri

Oyun Terapisi istanbul Ataşehir Psikolog TerapistOyun terapisi için uzman psikolog ekibimizle iletişime geçiniz.

Bireysel terapinin çocuklardaki karşılığı olan ve genel itibariyle psikoterapinin etki alanlarından biri de oyun terapisidir. Çocuklar için bu tür bir ayrımın temel sebebi çocukların yetişkinler kadar sözel ifade yelpazesine sahip olmamasıdır.
Gerek zihinsel olarak gerekse de fiziksel olarak yetişkinlerden çok daha farklı bir iç dünyaya sahip olan çocuklar, karşılaştıkları problemler karşısında yetişkinlerden çok daha farklı ve beklenmedik tepkiler gösterebilir. Erken yaşlarda karşılaştıkları olumsuz durumlar tüm hayatlarına yayılabilir. Çocuklar konusunda yetiş
kinlerden farklı olan bir diğer nokta da ruhsal sıkıntının çocuklarda dışarıdan gözlemlenemeyecek kadar içerde yaşanmasıdır. Hem anlamlandıramadığı hem de ifade edemediği duyguları bastıran çocuklar ilerleyen yıllarda bu problemlerle daha sert yüzleşebilirler.

Oyun terapisi çocuklar için ruhsal iyileşme tedavisi sunar. Bir oyun odası ve bir oyun terapisti eşliğinde çocuk, ruhsal problemlerinden arınırken diğer yandan yaratıcılığını ortaya çıkarabilecek bir bilinç de kazanır. Bu sayede hem hayata yeni ve sağlam bir sayfa açmış olur, hem de gelecekte karşılaşması muhtemel sorunlara karşı erken yaşlarda direnç kazanır.
Oyun terapisi seanslarında temel olarak oyuncaklar ve oyunlar ön plandadır. Oyun terapisti çocuğun oynadığı oyuncakları ve oyunları gözlemleyerek çocuğun içinde bulunduğu ruhsal sıkıntıyı tespit edebilir. Bununla beraber yine oyunlar ve oyuncaklar aracılığıyla bu problemler süreç içerisinde giderilir.

Oyun terapisi sayesinde çocuk duygularını daha iyi ifade edebilir hale gelir. Yaşadığı travma ve bunun yarattığı anksiyeteler çözümlenir. Kendine ve çevresine karşı bilinci gelişir ve insan ilişkilerinde daha sağlıklı bağlar kurabilir. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği, öfke ve şiddet gibi bir çok problem oyun terapisi ile çözüme kavuşabilir. Bunların yanı sıra çeşitli gelişimsel sorunlar da oyun terapisinde çalışılabilmektedir.
Uyku bozuklukları, yeme bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu, özgüven problemleri, kendine zarar verme, alt ıslatma, ani değişen ruh halleri, karın ve baş ağrıları ve öğrenme güçlükleri gibi problemlerde oyun terapisi etkili çözüm sağlayabilir.