Portage Erken Eğitim Programı

Portage, 0-6 yaş çocuklarının gelişimini değerlendiren;

Bebek Uyarımı

Sosyal Gelişim

Dil Gelişimi

Özbakım Becerileri

Bilişsel Gelişim

Fiziksel Gelişim

bölümlerinden oluşan bir gelişim ölçeği olmanın yanı sıra aynı zamanda bir hizmet modelidir. Dünyanın bir çok ülkesindeki Milli Eğitim Bakanlıklarınca, eğitim sistemlerine dahil edilmiş ve aktif olarak kullanılmaktadır. Henüz Türkiye’de, Milli Eğitim ve Sosyal Hizmetler alanındaki yetersizlikler sebebiyle, hizmet modeliyle tam anlamıyla uygulanamamaktadır.

Çocuğun, doğumdan ilkokula başladığı güne kadar düzenli olarak gelişiminin eğitimciler tarafından gözlemlenebilmesi ve desteklenmesi Portage’ın esas amacıdır. Bu yüzden hizmet modelinin temelini; çocuk, anne-baba, eğitimci ve uzman oluşturur.

Ölçeğin tamamlanması için çocuğun gelişim seviyesine göre bireysel çalışmalar yapılır ve 6 yaşını doldurana kadar çalışmalara ve gözlemlere devam edilir. Ölçek tamamen çocuğun yapabildiklerine önem verir ve aşama aşama kazanılacak beceriler üzerinde çalışılır. Böylelikle Portage’la çocuğun kapsamlı olarak tüm gelişim alanlarına değinilmekle beraber mevcut becerilerin ve gelişimlerin kaydedilebileceği bir alt yapı hazırlanır. Çocuğun farklı alanlardaki gelişimini desteklemeye yönelik aileye öneriler sunar. Bu noktada aileye ev ödevleri verilir.