İlişkilerde Yaşanılan Sorunların Çözümü İçin Çiftler Nasıl Bir Yolda İlerlemelidir?

Gün içinde sevdiğimiz insanlar ile kusursuz etkileşimde bulunup kırmadan veya kırılmadan bir yolda ilerlemek oldukça zordur. Bazen insanlar sahip oldukları dürtüler sebebiyle öfke kontrollerini kaybedip, sakin kalabileceği veya sakin kalması gereken durumlarda sert ve ağır tepkilerde bulunabilir. Bu durum sonrasında kişilerde pişmanlık oluşması ve dilenen özürler ilişkiyi tekrar onarmaya yetmeyebilir. Kişiler sevdiği insanları kırmanın ve sevdikleri insanlar tarafından onarılamayacak şekilde kırılmanın acısını yaşayabilir. Çiftler aşılamayan bu problemlere takılı kalıp ya da bu problemleri bilinçaltı depolarına atıp görmezden gelme yoluna gidebilirler. Her iki durumda çiftin ilişkisinin derin zararlar görmesine sebebiyet vermektedir.

Çözüm Sırasında Çıkmaza giren Çiftler Ne Yapmalıdır?

Böyle durumlarda çiftler yaşadıkları sorunun üstünü kapatmamalı veya o soruna bağlı kalıp etrafında dolanıp durmamalıdır. Sorunun giderilmesi ve iki taraftada kalıcı yaralar oluşturmaması için harekete geçmelilerdir. Bunu yapmak için ortak hareket etmeli, taraflar birbirlerini ve ilişkilerinin selametini düşünmelidir. Çözüm bulma yolunda ilerlerken çiftler birbirleri üzerinde baskılar ve zorlamalar oluşturmamalı, ilişkilerine ikinci darbe niteliğinde yeni yaralar oluşmasına izin vermemelidir. İzlenilen yolların ilişkilerini daha kötüye götürdüğü ya da oldukları yerde durmaktan başka işe yaramadığını belirlemeli böyle durumlarda uzmandan yardım almalılardır. Özellikle hal böyleyken kişilerin çift terapisinde uzmanlaşmış donanımlı ve çözüm yöntemleri gelişmiş, sorunu dinlemekten fazlasını yapabilecek bir ekiple çalışmaları gerekmektedir. Ayşe Yanık ve ekibi çift terapisiyle çiftler arası oluşan problemleri, anlaşmazlıkları ve karmaşaları Ataköy Psikolog merkezinde çözüme ulaştırmak için hizmet vermektedir. İlişkinin kolay kurulmadığını bilen, ilişkilerine önem veren kişilerin Uzman Psikolog Ayşe Yanık ve alanlarında uzman kadrodan oluşan ekibiyle güvenle Ataköy Psikolog merkezinde ilişkilerindeki duraklama ve gerilemeleri baştan sağlam temellerle oluşturabilirler.

Çift Terapisi İşe Yarar Mı?

Yıllar geçmesine rağmen çiftler arasındaki sorunların çoğu temel bazında aynı nokta buluşur; beklentiler. İlişkilerde çiftlerin birbirlerinden beklentileri vardır. Kavga ettiklerinde karşı tarafın tutumu üzerine beklentilere girilir, bir karar vermek üzereyken birbirlerinden bu kararlara bağlı çeşitli beklentiler kurulur veya evlilik yolunda ilerleyen çiftler karşı taraf için tekrar bir beklenti içine girebilirler. Böyle durumlarda çiftler bu beklentilerini karşı tarafa yansıtmakta, beklentileri karşılamakta ya da olmadık beklentiler kurmaktan kaynaklı sorunlar yaşayabilirler ve sorunların çözümünde çift olarak eksik kalabilirler. Böyle durumlarda çift terapisinin işe yararlılığı çiftlerin ve birlikte çalıştıkları ekibin hizmet kalitesine bağlıdır. Uzman Psikolog Ayşe Yanık ve ekibi, Ataköy Psikolog merkezinde çift terapisi ile ilişkilerinizdeki sorunlarınız da size destek olabilecek kaliteli hizmet vermektedir. Çift terapisinin yanı sıra aile terapisi, bireysel terapi, çocuk psikiyatrisi, psikiyatri gibi alanlardaki destekleriyle Ataköy Psikolog merkezinde sağlam kadro ile problemlerinize köklü çözüm önerilerinde bulunabilirler. Sorunların yükünü kaldırmada size destek olabilirler.