Rorschach Testi Rorschach CAT Testi Rorschach-CAT Testi İstanbul Anadolu Yakası Psikolog

RORSCHACH-CAT TESTİ

Rorschach Cat Testi, geleneksel Rorschach Testi’ne dayanan ilginç bir psikolojik değerlendirme yöntemidir. Bu test, katılımcılara çeşitli mürekkep lekesi desenlerini göstererek, bu lekeleri neye benzettiklerini sormak suretiyle çalışır. Ancak, standart Rorschach Testi’nden farklı olarak, Rorschach Cat Testi’nde gösterilen desenlerin çoğu kedi figürlerini andırır.

Katılımcıların bu desenleri yorumlaması, bilinçaltlarının derinliklerinde yatan düşünceleri, duyguları ve kişisel algılarına ışık tutar. Bir çocuk için bir kedi figürü ne anlama gelebilir? Belki de insanlar huzuru, merakı veya belirsizliği onunla ilişkilendiriyor. Her yorum, katılımcının benzersiz zihinsel dünyasını ifade eder.

Rorschach-C.A.T Testi, psikologlar tarafından derinlemesine analizler için kullanılmaktadır. Kedi sevenler için özellikle ilgi çekici olan bu test, insan zihninin karmaşıklığını ve yaratıcılığını keşfetme fırsatı sunar. Her bir leke, katılımcının düşüncelerinin ve duygularının renkli bir yansımasıdır.

Rorschach-CAT Testi Nedir?

Bu test standart Rorschah testine dayanmakta olup mürekkep figürleri hayvanları çağrıştırmaktadır. C.A.T. (Çocuklar için Tematik Algı Testi) 3-10 yaş aralığındaki çocuklara uygulanabilmektedir. Yetişkinlerde olduğu gibi C.A.T. Rorschah ile birlikte uygulandığında etkililiği artan, tamamlayıcı rolü bulunan ve bireyin bütünsel olarak değerlendirilmesine yarayan bir projektif testtir.

Rorschah-T.A.T. ve Rorschah-C.A.T. testleri ruh sağlığı alanında çalışanlarca uygulanmaktadır. Böylelikle ilgili kurumlardan eğitim alarak uygulayıcı sertifikası alan uzmanlar testi uygulayabilir. Aynı zamanda Rorschah-C.A.T. test uygulayıcısının çocukluk dönemi patolojisi hakkında üst düzey bilgi sahibi olması son derece önemlidir. Ataşehir Değişim Terapi Merkezimizde Rorschah-T.A.T. ve Rorschah-C.A.T. testin uygulayıcı sertifikasına sahip olan uzmanlarca uygulanmaktadır.

RORSCHACH-CAT Testi için bizimle iletişime geçiniz.