Terapiyle Kurtarılan Evlilikler

Kadın ve erkeğin birbirini severek ya da mantıken yaptıkları evliliklerde ilk andan itibaren pek çok sorun yaşanabilir. Bu sorunların büyüklüğü evliliklerin bitmesine neden olur. Ancak evlilik terapisiyle pek çok evliliğin kurtarılması sağlanmıştır. Evlilik terapisi çiftlerin ilişkilerini ve evliliklerini kurtarmaları için alabilecekleri terapi hizmetidir. Çiftin aynı anda katıldığı bu terapiyle tarafların birbirini dinlemesi ve ilişkiden beklentilerini anlatmaları sağlanır. Bu sayede iki tarafın ortak noktada buluşmaları ve ilişkilerini kurtarmaları sağlanır.

Evli çiftlerin veya evlilik hazırlığında olan çiftlerin alabileceği bu terapi hizmeti Ayşe Yanık önderliğinde hizmet veren psikolojik danışmanlık merkezimizde uzman evlilik terapistlerimiz aracılığıyla verilir. Terapistlerimiz sorunun kaynağına bağlı olarak uyguladıkları terapilerle çiftlerin birbirlerini anlamalarına ve sorunlarını çözmelerine yardımcı olmaya çalışır.

Hangi Durumlarda Evlilik Terapisinden Yararlanılır?

Evlilik terapisinden yararlanılabilecek pek çok durum vardır. Bu durumlar ilişkinin türüne ve devam etme süresine göre değişebilir.

Evlilik terapisinden şu durumlar için yararlanılabilir;

  • Bireylerin ilişkide ortada yol bulamadığı durumlarda
  • Eşler birbirlerinin ihtiyacını karşılayamıyorsa
  • İlişkide cinsel yakınlık kaybedildiyse
  • Evlilik veya ilişkide güven sorunu varsa
  • Benzer şeylerden dolayı sürekli kavga yaşanıyorsa
  • İlişkinin başındaki heyecan bittiyse
  • Travmalar yaşandıysa
  • Kıskançlık nedeniyle sürekli kavga ediliyorsa
  • İlişkide bulunan problemlerden kurtulma isteniyorsa

Bu durumlardan birisinin ya da birkaçının evlilikte ya da ilişkide yaşıyorsanız merkezimizden randevu olarak terapiye katılabilirsiniz. Ancak evlilik terapisinin faydalı olması için terapiye çift olarak katılım sağlamalısınız.

Evlilik Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Uzman evlilik terapistlerden alınan evlilik terapisinin çok sayıda faydası vardır. Bu faydalar; ilişkinin kurtarılması, eşlerin birbirini anlaması, sorunların çözülmesi, evlilik ve ilişki bağının güçlenmesi, ilk zamanlardaki gibi romantik anlar yaşamak ve eşlerin birbirlerinin fikirlerine saygı göstermeyi öğrenmelidir. Bu faydaların elde edilebilmesi için terapilerin çiftle yapılması ve sorunların çözüleceğine inanç duyularak terapistimizin isteklerinin uygulanması gerekir.

Evlilik Terapisine Kimler Katılabilir?

Evlilik terapisine katılabilecek kişiler ilişkinin durumuna göre değişiklik gösterir. Terapiye evlilik öncesi ilişki yaşayan kişiler sorunlarını çözmek amacıyla katılarak terapistlerimizden ilişkilerini düzenlemek konusunda yardım alabilirler. Ayrıca terapiye yeni evli çiftler katılabilir. Bu çiftlerde genellikle uyum sorunu ortaya çıkar ve uygulanan evlilik terapisiyle bu sorun ortadan kaldırılır.

Çocuk sahibi olan çiftler de evlilik terapisine katılabilirler. İlk çocuğunu kucağına alan çift hem çocuğa hem anne ve babalığa uyum sorunu yaşar ve merkezimizin verdiği terapi hizmetiyle bu sorun ortadan kalkar.

Terapi ayrıca ergen çocuğu olan çiftlere de verilir. Ergenlik çocuk ve aile arasında büyük sorunlara neden olabilecek bir dönemdir. Bu dönemin en az hasarla atlatılması için anne, baba ve çocuğa terapi uygulanır. Ayrıca yaşlı çiftler içinde terapi verilir. Çünkü bu çiftler kaybetme korkusu kaynaklı sorunlar yaşayabilirler. Ayrıca eşlerden birinin büyük rahatsızlık yaşaması evliliğin tehlikeye girmesine neden olabilir.

Evlilik Terapisinin Yapılışı Nasıldır ve Kaç Seans Sürer?

Psikolojik Danışmanlık merkezinde evlilik terapisini en iyi şekilde vermek için uzman ekibimizle çalışıyoruz. Evliliğinde farklı nedenlerden dolayı sorun yaşayan çiftlerin bu sorunları aşarak mutlu evliliklerine devam etmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Terapide çiftlerden her ikisine de aynı şekilde yaklaşarak sorunun kaynağının ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Sonrasında çiftin birbirini anlaması adına çalışmalar yaparak sorunun giderilmesine yardımcı oluyoruz. Terapide genel olarak çiftlerin birbirini dinlemelerini sağlayarak karşılıklı sorunların ortaya dökülmesini sağlıyoruz.

Evlilik terapi hizmetimizde seans süresi 8-20 seans olabilir. Bu sürenin uzaması veya azalması evlilikte yaşanan sorunlarla doğru orantılıdır. Terapi için Ataşehir’de bulunan merkezimizi tercih eden kişiler haftada 1 ya da 2 kere terapiye katılarak sorunlarını anlatıp evliliklerini kurtarmaya çalışırlar.